«Έσκασε» και έχασε ο Ολυμπιακός

Οι «ερυθρόλευκοι» πλήρωσαν το τρελό ρυθμό του πρώτου ημιχρόνου και έχασαν 4-1 από την Παρί Σεν Ζερμέν.

champions-league-logo-wallpaperΜε το… αριστερό ξεκίνησε ο Ολυμπιακός το εφετινό Τσάμπιονς Λιγκ, γνωρίζοντας την ήττα από την Παρί Σεν Ζερμέν με 4-1 στο κατάμεστο «Γ. Καραϊσκάκης».

Όσο βαρύ όμως και αν φαντάζει αυτό το σκορ, το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης σε καμία περίπτωση δεν προμήνυε κάτι τέτοιο.

Οι παίκτες του Μίτσελ μπήκαν στο παιχνίδι, έχοντας έναν μανιώδη ρυθμό, που στρίμωξε στον τοίχο τους Γάλλους, που είδαν τους γηπεδούχους να δύο δοκάρια στο πρώτο τέταρτο, με τον Βάις (1′) και τον Φουστέρ (14′).

Ωστόσο, κόντρα στην ροή του παιχνιδιού, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν με τον Καβάνι στον 19′, όμως το γκολ αυτό δεν πτόησε τους «ερυθρόλευκους» που ισοφάρισαν στο 25′ με τον Βάις, με ένα καταπληκτικό γκολ.

Από εκείνο το σημείο και μετά, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και οι παίκτες του Μίτσελ κράτησαν με ευκολία το σκορ. Το δεύτερο ημίχρονο όμως, είδε τις ομάδες να αλλάζουν ρόλους…

Οι ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού, εντελώς άδειοι από ενέργεια, παραδόθηκε στις… ορέξεις της Παρί που «χτύπησε» από τις στημένες φάσεις και συγκεκριμένα από τα κόρνερ.

Μεγάλος πρωταγωνιστής; Ο Μότα που με δύο γκολ στο 68′ και στο 73′ έβαλε μπροστά τους Γάλλους με 3-1, ενώ με τον ίδιο τρόπο ο Μαρκίνιος διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Μάλιστα, το σκορ να μπορούσε να είχε φτάσει σε υψηλότερα επίπεδα, αν ο Ρομπέρτο δεν απέκρουσε το πέναλτι του Ιμπραΐμοβιτς.

Α” ΟΜΙΛΟΣ
Ρεάλ Σοσιεδάδ-Σαχτάρ 0-1 (65′, 87′ Τεξέιρα)
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Μπάγερ Λεβερκούζεν 4-2 (22′, 69′ Ρούνεϊ, 58′ Φαν Πέρσι, 78′ Βαλέντσια/54′ Ρόλφες, 88′ Τοράκ)

Β” ΟΜΙΛΟΣ
Γαλατασαράι-Ρεάλ Μαδρίτης 1-6 (33′ Ίσκο,62′, 81′ Μπενζεμά, 71′, 74′, 94′ Ρονάλντο)
Κοπεγχάγη-Γιουβέντους 1-1 (14′ Γιόργκενσεν/ 55′ Κουαλιαρέλα)

Γ” ΟΜΙΛΟΣ
Μπενφίκα-Άντερλεχτ 2-0 (4′ Τζούριτσιτς, 30′ Λουιζάο)
Ολυμπιακός-Παρί Σεν Ζερμέν 1-4 (25′ Βάις/19′ Καβάνι, 68′, 73′ Μότα, 85′ Μαρκίνιος)