Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Ανατροπή και νίκη για την Σίτι

Η Έβερτον προηγήθηκε, αλλά οι «Πολίτες» κατάφεραν να κερδίσουν 3-1.

SergioAguero_3014375Τις εντυπώσεις μετά την ήττα της από την Μπάγερν Μονάχου για το Τσάμπιονς Λιγκ, διασκέδασε η Μάντσεστερ Σίτι κόντρα στην Έβερτον, επικρατώντας 3-1.

Βέβαια, η νίκη αυτή μόνο εύκολη δεν ήταν καθώς τα «ζαχαρωτά» κατάφεραν να προηγηθούν με το γκολ του Λουκάκου στο 16ο λεπτό.

Ωστόσο η απάντηση ήταν άμεση, καθώς στο επόμενο λεπτά ο Νεγκρέδο ισοφάρισε, ενώ με την λήξη του ημιχρόνου ο Αγκουέρο έδωσε το προβάδισμα στους «Πολίτες», που σφράγισαν τη νίκη τους με το αυτογκόλ του Χάουαρντ.

Στο τελευταίο ματς του Σαββάτου, η Γιουνάιτεντ επικράτησε 2-1 της Σάντερλαντ εκτός έδρας, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αλβανό, Αντάν Γιανουζάι, ο οποίος στην πρώτη του συμμετοχή στην 11άδα των «μπέμπηδων» πέτυχε δύο γκολ.

Σάββατο

Μάντσεστερ Σίτι – Έβερτον 3-1 (17′ Νεγκρέδο, 45′ Αγκουέρο, 69′ αυτ. Χάουαρντ / 16′ Λουκακού)

Χαλ – Άστον Βίλα 0-0

Λίβερπουλ – Κρίσταλ Πάλας 3-1 (13′ Λουίς Σουάρες, 17′ Στάριτζ, 38′ πέν. Τζέραρντ / 77′ Γκέιλι)

Κάρντιφ – Νιούκαστλ 1-2 (58′ Οντεμβίγκι / 30′ και 38′ Ρεμί)

Φούλαμ – Στόουκ 1-0 (83′ Ντάρεν Μπεντ)

Σάντερλαντ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-2 (5′ Γκάρντνερ / 55′ και 62′ Γιανουζάι)