Από την κόλαση στον παράδεισο, ο ΠΑΟΚ

Ο «δικέφαλος» βρέθηκε να χάνει 0-2 από την Μακάμπι Χάιφα, αλλά το ανέτρεψε και κέρδισε 3-2.

1374949_10151940946304687_1851055533_nΈνα από τα πιο τρελά παιχνίδια ελληνικής ομάδας σε ευρωπαϊκή διοργάνωση, έγινε το βράδυ της Πέμπτης στην Τούμπα, μεταξύ του ΠΑΟΚ και της Μακάμπι Χάιφα.

Ο «δικέφαλος» κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-2, ωστόσο για να το κάνει αυτό χρειάστηκε να βρεθεί από την κόλαση του 0-2 στον παράδεισο της νίκης, με το γκολ του Σαλπιγγίδη.

Και αυτό γιατί στο ξεκίνημα του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι είχαν έναν φρενήρη ρυθμό, με αποτέλεσμα με τα γκολ του Εντλόβου στο 13′ και του Γκολάσα στο 21′ να αφήσουν με ανοιχτό το… στόμα τους θεατές.

Το γκολ του Μιγκέλ Βίτορ στο 35′ αναπτέρωσε τις ελπίδες της ελληνικής ομάδας, που μετά από 3 λεπτά κέρδισε πέναλτι που ανέλαβε να εκτελέσει ο Στοχ.

Ο Σαράνοβ όμως απέκρουσε και στη συνέχεια της φάσης, μετά το «ριμπάουντ» του Νίνη η μπάλα κατέληξε κόρνερ. Η τύχη όμως βοήθησε τους παίκτες του ΠΑΟΚ και αμέσως μετά ισοφάρισαν με την κεφαλιά του ύψους 1,73 Έλληνα διεθνή μέσου.

Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, ο Σλοβάκος είχε την ευκαιρία να πάρει τη ρεβάνς από τον τερματοφύλακα της Μακάμπι, με το πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος, όμως ο Σαράνοβ απέκρουσε και πάλι, διατηρώντας το 2-2.

Ότι δεν κατάφερε ο Στοχ όμως, το έκανε ο Σαλπιγγίδης στο 66′, ολοκληρώνοντας την… Χιτσκοκική ανατροπή του ΠΑΟΚ και χαρίζοντάς του τη νίκη, που τον φέρνει μόνο πρώτο στην βαθμολογία του 12ου ομίλου με 7 βαθμούς.

Πίσω του, ακολουθεί η Άλκμααρ με 5, ενώ Σαχτιέρ και Μακάμπι έχουν 2 και 1 βαθμό αντίστοιχα.

1ος ΟΜΙΛΟΣ
Σουόνσι-Κράσνονταρ 1-1 (68’ Μίτσου/90’ Σισέ)
Βαλένθια-Σεντ Γκάλεν 5-1 (12’ Αλκάσερ, 21’, 30’ Καρτάμπια, 33’ Κόστα, 71’ Καναλές/74’ Νατέρ)

2ος ΟΜΙΛΟΣ
Τσερνομόρετς-Λουντογκόρετς 0-1 (45’ Ζλατίνσκι)
Ντιναμό Ζάγκρεμπ-Αιντχόφεν 0-0

3ος ΟΜΙΛΟΣ
Έλφσμποργκ-Έσμπιεργκ 1-2 (69’ Γιόνσον/7’, 67’ Άντερσεν)
Σάλτσμπουργκ-Σταντάρ Λιέγης 2-1 (53’ Σοριάνο, 85’ Σίλβα/88’ Μπία)

4ος ΟΜΙΛΟΣ
Γουίγκαν-Ρούμπιν Καζάν 1-1 (40 Πόουελ/15’ Προυντνίκοφ)
Ζούλτε Βάρεγκεμ-Μάριμορ (12’ ντε Φάου/21’ Κρινιτς, 34’ Μάρτελτζ, 49’ Μέζγκα)

5ος ΟΜΙΛΟΣ
Φιορεντίνα-Παντούρι 3-0 (26’ Χοακίν, 34΄Μάτος, 69’ Χουαδράδο)
Πάσος Φερέιρα-Ντνιέπρο 0-1 (83’ Ροτάν)

6ος ΟΜΙΛΟΣ
Μπορντό-ΑΠΟΕΛ 2-1 (24’ Σανιέ, 90’ Ενρίκε/45’ Γκονσάλβες)
Άιντραχτ-Μακάμπι Τελ Αβίβ 2-0 (13΄Κάντλετς, 53 Μέιερ)

7ος ΟΜΙΛΟΣ
Ντιναμό Κιέβου-Τουν 3-0 (35′ Γιαρμολένκο, 60′ Μποκανί, 78′ Γκούσεφ)
Γκενκ-Ραπίντ Βιέννης 1-1 (21′ Γκόριους/82′ Σάμπιτσερ)

8ος ΟΜΙΛΟΣ
Φράιμπουργκ-Εστορίλ 1-1 (11′ Νταριντά/53′ Σέμπα)
Σλόβαν Λίμπερετς-Σεβίλλη 1-1 (20′ Ράμπουσιτς/88′ Βιτόλο)

9ος ΟΜΙΛΟΣ
Λιόν-Ριέκα 1-0 (67′ Γκρενιέρ)
Μπέτις-Γκιμαράες 1-0 (50′ Βαντίχο)

10ος ΟΜΙΛΟΣ
Απόλλων Λεμεσού-Λάτσιο 0-0
Τράμπζονσπορ-Λέγκια 2-0 (7΄ Γιάνκο, 82′ Αντίν)

11ος ΟΜΙΛΟΣ
Ανζί-Τρόμσο 1-0 (19′ Ρουμίστροφ)
Σερίφ-Τότεναμ 0-2 (12′ Βερτόχεν, 75′ Ντεφόε)

12ος ΟΜΙΛΟΣ
ΠΑΟΚ-Μακάμπι Χάιφα 3-2 (13′ Εντλόβου, 21′ Γκολόσου /35′ Βίτορ, 39′ Νίνης, 66′ Σαλπιγγίδης
Σαχτιόρ Καραγκαντί-Άλκμααρ 1-1 (11′ Φινοτσένκο/26′ Γκούντμουντσον)