Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Αφεντικό στην Γερμανία η Ντόρντμουντ [βίντεο]

Η Μπορούσια επικράτησε 4-2 της Μπάγερν στο Σούπερ Καπ.

174551051Με το… αριστερό ξεκίνησε την θητεία του στον πάγκο των Πρωταθλητών Ευρώπη, ο Πεπ Γκουαρντιόλα.

Η Μπάγερν Μονάχου, στο πρώτο επίσημο παιχνίδι της νέας σεζόν έχασε 4-2 από την Ντόρντμουντ, που κατέκτησε το Σούπερ Καπ Γερμανίας.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ, μόλις στο 6ο λεπτό με την κεφαλιά του Ρόις, όμως οι Βαυαροί ισοφάρισαν στο 54 με τον Ρόμπεν.

Ακολούθησε ένα εφιαλτικό 3λεπτο για την ομάδα του Μονάχου, καθώς στο 56 ο Φαν Μπούιτεν με αυτογκόλ και στο 57’ ο Γκουντογκάν με καταπληκτική ενέργεια, έδωσαν εκ νέου το προβάδισμα στην Ντόρντμουντ.

Η Μπάγερν μπορεί να μείωσε σε 3-2 με τον Ρόμπεν στο 64′, αλλά η Ντόρντμουντ με τον Ρόις στο 86′ διαμόρφωσε το τελικό 4-2.

Αξίζει να σημειωθεί πως στο 88′ μπήκε στο παιχνίδι και ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος με την φανέλα της Μπορούσια.