Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Α1: Έκρηξη Διαμαντίδη, ήττα για Παναθηναϊκό

ImageΗ μεγάλη έκπληξη της 22ης αγωνιστικής είχε ως θύμα τον Παναθηναϊκό και θύτη τον Πανιώνιο, ο οποίος κατάφερε να κερδίσει τους Κυπελλούχους Ελλάδας με 63-56 στη Νέα Σμύρνη.

Οι γηπεδούχοι μπορεί να χρειάστηκαν 16 λεπτά αγώνα για να φτάσουν σε διψήφιο αριθμό πόντων (12-24), ωστόσο από εκείνο το σημείο άρχισαν να βελτιώνουν σταδιακά την απόδοσή τους και να πλησιάζουν τους «πράσινους».

Έτσι, στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά με 37-36, αποκτώντας ένα μίνι προβάδισμα που στην τελευταία περίοδο άρχισε να διευρύνουν. Ενάμιση λεπτά πριν το τέλος βρέθηκε στο +8 (58-50), αλλά δύο τρίποντα από Μπράμος και Ματσιούλις έφεραν την διαφορά στους 3 (59-56), με τον Παναθηναϊκό να έχει στην κατοχή του την μπάλα στα 45 δευτερόλεπτα.

Σε εκείνο το σημείο όμως, ο Διαμαντίδης διαμαρτυρήθηκε έντονα για ένα φάουλ που δεν του δόθηκε, με αποτέλεσμα να δεχθεί την τεχνική ποινή. Ο Γιάνκοβιτς πήγε στην γραμμή των βολών ευστόχησε και στις 4, διαμορφώνοντας το τελικό 63-56.