Τρίτη, 23 Απριλίου, 2024

Ζεσταίνει τις μηχανές του ο Παναθηναϊκός

Παρά τις πολικές θερμοκρασίες στο Κράσνονταρ, οι «πράσινοι» παρουσιάστηκαν «ζεστοί», επικρατώντας 82-63 της Λοκομοτίβ Κούμπαν.

antonis-fotsis-panathinaikos-athens-eb13

Σε αντίθεση με τα προηγούμενα παιχνίδια, ο Παναθηναϊκός είχε επιθετική ροή στο παιχνίδι του, χωρίς να παρουσιάζει μπλακ άουτ που θα επέτρεπαν στους αντιπάλους να χτίσουν διαφορά.

Μπορεί βέβαια το γρήγορο 0-6 να έγινε 8-8 από την Κούμπαν και στη συνέχεια 20-18, ωστόσο στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «πράσινοι» ήταν καταιγιστικοί στην επίθεση.

Με τον Φώτση να φτάνει τους 11 πόντους, τον Διαμαντίδη να έχει 3/4 τρίποντα και συνολικά 12 πόντους, οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη τελείωσαν το πρώτο ημίχρονο, προηγούμενοι 46-30.

Παρά την δεκάλεπτη διακοπή, οι «πράσινοι» συνέχισαν το επιθετικό τους κρεσέντο και στο τρίτο δεκάλεπτο. Φτάνοντας τα 16/27 δίποντα και τα 10/17 τρίποντα, η διαφορά ξεπέρασε τους 20 πόντους (38-60) και το τελευταίο δεκάλεπτο απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα.

Τόσο, ώστε να δώσει την ευκαιρία στον Αργύρη Πεδουλάκη να δώσει χρόνο συμμετοχής και στον 16χρονο Χαραλαμπόπουλο, στη νίκη με 82-63.

Δεκάλεπτα: 23-21, 30-46, 44-66, 63-82.

Λοκομοτίβ Κουμπάν (Πασούτιν): Γκριγκορίεφ 8, Μπράουν 8, Ουίλιαμς, Χέντριξ 9, Κανίγκιν 2, Καλνιέτις 7, Λιχοντέι 8, Γιασάιτις 13, Ζούμπκοφ 3, Μάριτς 2, Σίμον 3.

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Χαραλαμπόπουλος, Μπράμος 11, Κάρι 13, Μπατίστ, Φώτσης 17, Ούκιτς 17, Λάσμε 10, Μαυροκεφαλίδης, Διαμαντίδης 12, Γκιστ 2, Γιάνκοβιτς.