Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Η Λουντουγκόρετς απέκλεισε τη Λάτσιο από το Europa League!

Και η Σαχτάρ εκτός συνέχειας της διοργάνωσης

photo_programme_europa_league_27022014

Στο πιο συναρπαστικό παιχνίδι της βραδιάς (μέχρι τώρα) στις ρεβάνς της φάσης των «16» του Europa Leaguε, η Πόρτο κατάφερε να πάρει σπουδαία πρόκριση στην έδρα της Άιντραχτ με τις δύο ομάδες να έρχονται ισόπαλες 3-3, όπως συνέβη και στο «Ντραγκάο», όμως, οι Δράκοι σώθηκαν από τα εκτός έδρας γκολ.

Η Νάπολι δυσκολεύτηκε αλλά προκρίθηκε επί της Σουόνσι. Επικράτησε 3-1 και πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού κόντρα σε έναν σκληροτράχηλο αντίπαλο. Το σκορ άνοιξε στο 17ο λεπτό ο Ινσίνιε αλλά στο 30ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Ντε Γκούζμαν. Παρ” όλα ταύτα, οι γηπεδούχοι ήταν αποφασισμένοι για την πρόκριση και στο 78ο λεπτό ο Ιγκουαΐν σκόραρε κάνοντας το 2-1 ενώ στο 93ο λεπτό του αγώνα ο Ινλέρ έγραψε το τελικό 3-1.

Η Λάτσιο δεν τα κατάφερε κόντρα στη Λουντογκόρετς στη Βουλγαρία, αφού παρά την ισοπαλία με 3-3, οι Βούλγαροι που ήταν το αουτσάιντερ είχαν πανηγυρίσει μεγάλη νίκη την περασμένη εμβδομάδα μέσα στη Ρώμη.

Η Σάλτσμπουργκ ήταν ανώτερη σε όλη την αναμέτρηση και επικράτησε δίκαια 3-1 του Άγιαξ, έχοντας ωστόσο το προβάδισμα από το πρώτο παιχνίδι στο οποίο είχε επικρατήσει με 3-0.

Η Σεβίλλη δεν συνάντησε ιδιαίτερα προβλήματα κόντρα στην Μάριμπορ καθώς επικράτησε 2-0 και πήρε την πρόκριση χάρη στο ισόπαλο 2-2 του πρώτου αγώνα.

Κανένα απολύτως πρόβλημα δεν αντιμετώπισε και η Βασιλεία στο «Σεντ Γιάκομπς Παρκ» η οποία επικράτησε 3-0 της Μακάμπι Τελ Αβίβ για να φτάσει και στους «16».

Η Σαχτάρ Ντόνετσκ υπέστη οδυνηρή ήττα στην έδρα της με 2-0 και αποχαιρέτησε τη διοργάνωση από τους «32» του θεσμού.

Η Μπέτις έγινε η πρώτη που προκρίθηκε στους «16», καθώς επικράτησε 2-0 της Ρούμπιν Καζάν στη Ρωσία. Ετσι, σε συνδυασμό με το ισόπαλο 1-1 του πρώτου αγώνα, πήρε το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση.