Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024

Η Μπαρτσελόνα βρήκε τον… δάσκαλό της

Οι Καταλανοί γνώρισαν την ήττα με 2-1 από τον Άγιαξ. Σοκ για την Τσέλσι, εύκολες νίκες για Άρσεναλ και Ντόρντμουντ.

1385486507_351267_1385498265_album_grande
Την πρώτη ήττα της για εφέτος, γνώρισε στο Αρένα του Άμαστερναμ, η Μπαρτσελόνα.

Οι Καταλανοί υποκλίθηκαν στο πάθος των παικτών του Άγιαξ, οι οποίοι κέρδισαν με 2-1 χάρη στα δύο γκολ που πέτυχαν στο πρώτο ημίχρονο οι Σερέρο και Χόεσεν.

Μάλιστα, το πέναλτι που κέρδισε ο Νέιμαρ, με το οποίοι οι «μπλαουγκράνα» μπήκαν ξανά στο παιχνίδι, στο 49ο λεπτό, σηκώνει πολύ συζήτηση.

Και αυτό γιατί το τηλεοπτικό πλάνο δεν ξεκαθαρίζει αν η παράβαση έγινε εντός ή εκτός περιοχής. Όπως και να έχει πάντως, αυτό δεν επηρέασε την ανάδειξη του νικητή.

Από εκεί και πέρα, στα υπόλοιπα αποτελέσματα της πρώτης ημέρας της 5ης αγωνιστικής, ξεχώρισε η νίκη της Άρσεναλ επί της Μαρσέιγ με 2-0 και αυτή της Ντόρντμουντ με 3-1 επί της Νάπολι.

Τέλος, ήττα σοκ για την Τσέλσι στο 87ο λεπτό του εκτός έδρας αγώνα στην Βασιλεία.

5ος ΟΜΙΛΟΣ
Βασιλεία-Τσέλσι 1-0 (86’ Σαλάχ)
Στεάουα Βουκουρεστίου-Σάλκε 0-0

6ος ΟΜΙΛΟΣ
Άρσεναλ-Μαρσέιγ 2-0 (1’, 65’ Γουίλσιρ)
Μπορούσια Ντόρντμουντ-Νάπολι 3-1 (10’ Ρόις, 60 Μπλαζτσκικόφσκι, 78’ Ομπαμεγιάνγκ/71’ Ινσίνιε)

7ος ΟΜΙΛΟΣ
Ζενίτ Αγίας Πετρόπουλης-Ατλέτικο Μαδρίτης 1-1 (74’ Άλντερβίρελντ-αυτ./53’ Αντριάν)
Πόρτο-Αούστρια Βιέννης 1-1 (48’ Μαρτίνεζ/11’ Κίεναστ)