Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Θάνατος οπαδού στην Αργεντινή [βίντεο]

Ένας φίλος της Λανούς έχασε την ζωή του, χωρίς να γίνουν γνωστά τα ακριβή αίτια.

Incidentes-hinchada-Lanus-Estudiantes-DyN_CLAIMA20130610_0190_14Με… αίμα βάφτηκε ακόμη ένα ποδοσφαιρικό παιχνίδι στην Αργεντινή.

Αυτή την φορά το θύμα ήταν οπαδός της Λανούς, ο οποίος σκοτώθηκε λίγη ώρα πριν την έναρξη του αγώνα με την Εστουντιάντες, χωρίς ωστόσο να γίνουν γνωστά τα αίτια.

Στα ΜΜΕ της Λατινικής Αμερικής κυκλοφορούν δύο εκδοχές. Η πρώτη αναφέρει ότι ο άτυχος νεαρός έχασε την ζωή του από πλαστική σφαίρα της αστυνομίας που προσπαθούσε να εμποδίσει την είσοδο φιλάθλων στο γήπεδο στο γήπεδο χωρίς εισιτήρια.

Η δεύτερη, που φαίνεται να συγκεντρώνει τις περισσότερες πιθανότητες επικαλείται συμπλοκές μεταξύ φιλάθλων των δύο ομάδων.

Αξίζει να σημειωθεί πως το παιχνίδι ξεκίνησε κανονικά, η Εστουντιάντες προηγήθηκε 2-0 με γκολ των Λεάντρο Ντεσάμπατο στο 36ο λεπτό και Ντουβάν Ζαπάτα στο 44ο, όμως στην ανάπαυλα του ημιχρόνου όταν ο διαιτητής ενημερώθηκε για το περιστατικό αναγκάστηκε να διακόψει το ματς.