Θρίλερ υπό βροχή στην Τρίπολη

Ματς για γερά… νεύρα με τον Αστέρα να ισοφαρίζει στο 81′ και την Ξάνθη να χάνει δύο σίγουρα γκολ στις καθυστερήσεις με παίκτη λιγότερο.

imagesΕξέλιξη που κάλλιστα θα μπορούσε να την είχε σκηνοθετήσει ο Άλφρεντ Χίτσκοκ είχε το ισόπαλο (2-2) παιχνίδι του Αστέρα με την Ξάνθη, το οποίο έριξε την αυλαία της 11ης αγωνιστικής στην SuperLeague.

Στο ματς που διεξήχθη υπό καταρρακτώδη βροχή, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 12′ με τον Εντό, όμως η απάντηση της ακριτικής ομάδα ήταν άμεση.

Με ένα καταπληκτικό γκολ του Κάλβο στο 37′ και με άλλο ένα του Σολτάνι στο 42′, έκανε την ανατροπή, με αποτέλεσμα μέχρι το 81ο λεπτό να κρατάει τη νίκη στα χέρια της, παρά την πίεση που δεχόταν.

Σε εκείνο το σημείο όμως, ο Ουσέρo ισοφάρισε και η αποβολή του Χοσέμι στο 87′, αναπτέρωσε τις ελπίδες των Αρκάδων που άρχισαν να πιέζουν ασφυκτικά.

Ωστόσο τις μεγάλες τις ευκαιρίες τις είχαν οι φιλοξενούμενοι… Στο 91′ όταν ο Σολτάνι πρόλαβε την έξοδο του αντίπαλου τερματοφύλακα εκτός περιοχής, αλλά το πλασέ του προ κενής εστίας κατέληξε άουτ και δύο λεπτά αργότερα με τον Σολάρι.

Ο Αργεντίνος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, μετά το τραγικό λάθος του Ερνάντες, αλλά το γκολ του ακυρώθηκε, καθώς είχε σπρώξει τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Η κίνησή του αυτή βέβαια δεν επηρέασε την φάση, αλλά όπως και να το κάνουμε ήταν παράβαση, που σωστά υποδείχθηκε, με αποτέλεσμα το 2-2 να διατηρηθεί.

ΣΑΒΒΑΤΟ
Πλατανιάς-Απόλλων Αθηνών 2-0 (43′ Γουνδουλάκης, 62′ Κατάι)
ΠΑΣ Γιάννινα-ΟΦΗ 2-1 (63′ Ντε Βισέντι, 73′ Τσουκαλάς/83′ Μακουκούλα)
Άρης-Παναθηναϊκός 0-2 (43′, 77′ Κλωναρίδης)

ΚΥΡΙΑΚΗ
Πανιώνιος-Ατρόμητος 2-1 (5’ Γιάννου, 38’ Αραβίδης/70’ Δημούτσος)
Βέροια-Καλλονή 0-3 (6’ Γιονάν, 27’ Ποντάνι, 79’ Λεοζίνιο)
Εργοτέλης-Πανθρακικός 3-1 (45’ Βερπακοφσκις, 60’ Ρομάνο, 90’ Διαμαντάκος/11’ Τζάνης)
Παναιτωλικός-Λεβαδειακός 2-1 (17’, 50’ Μπικέ/43’ Μουλόπουλος)
Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ 4-0 (35’ Μήτρογλου, 60’ Σαβιόλα, 74’ Φουστέρ, 80’ Κάμπελ)