Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Και στο τέλος κέρδισε ο Ναδάλ

Ο Ισπανός τενίστας νίκησε τον Τζόκοβιτς και πέρασε στον τελικό του «Ρολάν Γκαρός».

nadal

Στον πρώτο ημιτελικό του Παρισιού, νικητής δεν ήταν ούτε ο Ναδάλ, ούτε ο Τζόκοβιτς. Νικητής ήταν το τένις, καθώς και οι δύο παίκτες προσέφεραν απίστευτες στιγμές στους θεατές, ξεδιπλώνοντας το ταλέντο τους…

Το ματς ήταν αμφίρροπο σε όλη του την διάρκεια, με τον Ισπανό αριστερόχειρα να παίρνει προβάδισμα δύο φορές (1-0, 2-1) και τον Σέρβο αντίπαλό του να ισοφαρίζει (1-1, 2-2) ισάριθμες, στέλνοντας το ματς στο 5 σετ.

Εκεί ο Ναδάλ έδειξε να έχει μεγαλύτερα ψυχικά και σωματικά αποθέματα, παρά τα 280 λεπτά αγώνα, κατακτώντας το… χρυσό σετ με 9-7 και παίρνοντας την πρόκριση στον τελικό, για 8η φορά στην καριέρα του.

Αντίπαλος του θα είναι ή ο συμπατριώτης του, Νταβίδ Φερέρ ή ο Γάλλος Τζο-Βίλφριντ Τσόνγκα.

Τα σετ: 6-4, 3-6, 6-1, 6-7, 9-7