Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Κρίμα και άδικο για τον Ολυμπιακό

Οι «ερυθρόλευκοι» με το γκολ του Μανωλά έφτασαν μία ανάσα από την ισοπαλία, αλλά το γκολ του Καβάνι στο 89′ έδωσε τη νίκη στην Παρί Σεν Ζερμέν (2-1).

1385487045_145122_1385583244_album_grande

Μία ανάσα από την εξασφάλιση της πρόκρισης στους «32» του Τσάμπιονς Λιγκ, βρέθηκε ο Ολυμπιακός.

Ωστόσο, η τύχη δεν ήταν με το μέρος των «ερυθρόλευκων», καθώς ο Καβάνι στο 89ο λεπτό, χάρισε τη νίκη στην Παρί Σεν Ζερμέν με 2-1, χωρίς ωστόσο να βγάζει τους Πρωταθλητές Ελλάδας από την θέση του φαβορί για το δεύτερο εισιτήριο της επόμενης φάσης.

Και να σκεφτεί κανείς, πως το παιχνίδι είχε ξεκινήσει εντελώς διαφορετικά. Οι Γάλλοι είχαν μπει δυναμικά στο «Παρκ Ντε Πρενς» και με απίστευτη κυκλοφορία της μπάλας είχαν κλείσει τον Ολυμπιακό στο μισό γήπεδο, ανοίγοντας το σκορ με τον Ιμπραΐμοβιτς στο 7′.

Ωστόσο η υπεροχή των γηπεδούχων ήταν φλύαρη, καθώς η ομάδα του Μίτσελ είχε τουλάχιστον 2 ευκαιρίες με τον Μήτρογλου για να σκοράρει, αλλά καμία από αυτές δεν είχε το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου όμως, η δεύτερη κίτρινη του Βεράτι και το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησε ο Ολυμπιακός, φάνηκε να γέρνει την πλάστιγγα υπέρ του.

Κάτι που επιβεβαιώθηκε στο 80ο λεπτό, όταν ο Μανωλάς ισοφάρισε σε 1-1, το οποίο σε συνδυασμό με το 2-2 στο Άντερλεχτ-Μπενφίκα, έδινε απο τώρα την πρόκριση στον Θρύλο.

Έξι λεπτά αργότερα όμως, όλα άλλαξαν… Ο Καβάνι έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην Παρί και η Μπενφίκα κατάφερε να πάρει τη νίκη στο Βέλγιο με 3-2, με αποτέλεσμα το δεύτερο εισιτήριο για την επόμενη φάση να κριθεί την τελευταία αγωνιστική.

Εκεί, ο Ολυμπιακός θέλει τη νίκη κόντρα στην αδιάφορη Άντερλεχτ ή καλύτερο αποτέλεσμα από αυτό των Πορτογάλων που υποδέχονται την επίσης αδιάφορη Παρί.

1ος ΟΜΙΛΟΣ
Μπάγερ Λεβερκούζεν-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-5 (22′ Βαλέντσια, 30′ Σπάχιτς-αυτ, 66′ Έβανς, 77′ Σμάλινγκ, 88′ Νάνι)
Σαχτάρ Ντόνετσκ-Ρεάλ Σοσιεδάδ 4-0 (37′ Αντριάνο, 48′ Τεξέιρα, 68′, 87′ Κόστα))
2ος ΟΜΙΛΟΣ
Γιουβέντους-Κοπεγχάγη 3-1 (29′,61′, 63 Βιντάλ/56′ Μέλμπεργκ)
Ρεάλ Μαδρίτης-Γαλατασαράι 4-1 (37′ Μπέιλ, 51′ Αρμπελόα, 63′ Ντι Μαρία, 81′ Ίσκο/38′ Μπουλούτ)

3ος ΟΜΙΛΟΣ
Άντερλεχτ-Μπενφίκα 1-1 (18′ Μανγκουλού/34′ Μάτιτς)
Παρί Σεν Ζερμέν-Ολυμπιακός 2-1 (7′ Ιμπραΐμοβιτς, 89′ Καβάνι/80′ Μανωλάς)

4ος ΟΜΙΛΟΣ
ΤΣΣΚΑ-Μόσχας-Μπάγερ Μονάχου 1-3 (61′ Χόντα/17′ Ρόμπεν, 56′ Γκέτσε, 65′ Μίλερ)
Μάντσεστερ Σίτι-Βικτόρια Πλζεν 2-2 (33′ Αγκουέρο, 77′ Μπρούνο/43′ Χοράβα,52′ Μανγκούλου-αυτ., 90′ Ροντρίγκο)