Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Με αντεπίθεση στο β” η νίκη της Γιούβε -ήττα με… κάτω τα χέρια για τη Ρόμα!

Ένα εικοσάλεπτο στο β” ημίχρονο ήταν αρκετό για τη Γιουβέντους να ξεπεράσει το εκτός έδρας εμπόδιο της Εμπολι, να εκμεταλλευτεί την ήττα της Ρόμα στη Νάπολη και να μείνει μόνη πρώτη στην κορυφή τρία 24ωρα πριν το ματς με τον Ολυμπιακό (0-0 πριν από λίγο με τον Αστέρα).

Juventus' Pirlo celebrates after scoring against Empoli during their Italian Serie A soccer match in EmpoliΣτο πρώτο 45λεπτο η Γιουβέντους ήταν τραγική… Ναι μεν είχε την υπεροχή και την κατοχή της μπάλας, όμως δεν είχε την ουσία. Η «βέκια σινιόρα» ήταν ακίνδυνη επιθετικά με αποτέλεσμα η Εμπολι να κρατά μάλλον άνετα το 0-0.

Στο β” μέρος, τα δεδομένα άλλαξαν… Η Γιουβέντους μπήκε αποφασισμένη και έστειλε προμήνυμα στο 56′ με τον Μαρκίζιο σε ριμπάουντ του από το σουτ του Ασαμόα. Τρία λεπτά αργότερα η κεφαλιά του Κιελίνι πέρασε μόλις άουτ για να έρθει στο 61′ ο Αντρέα Πίρλο να λύσει το γόρδιο δεσμό. Ο Ιταλός σταρ με εκτέλεση φάουλ έκανε το 1-0 και έδωσε αέρα στη Γιούβε, η οποία στο 65′ γλίτωσε την ισοφάριση από σουτ του Πουτσαρέλι για να έρθει το 2-0 στο 72′ και ενώ ένα λεπτό νωρίτερα οι Τέβες-Μαρκίζιο είχαν αγγίξει το γκολ.

Στο 72′, λοιπόν, Βιδάλ-Τέβες-Μοράτα συνεργάστηκαν και ο Ισπανός με ωραίο σουτ, με το αριστερό, βρήκε δίχτυα. Το 2-0 επί της Εμπολι που στο 94′ είδε τον Τονέλι να αποβάλλεται, έμελλε να είναι το τελικό αποτέλεσμα του ματς με τη Γιουβέντους να πηγαίνει ως πρωτοπόρος του Καμπιονάτο στον «τελικό» με τον Ολυμπιακό και να αγωνιά για την κατάσταση του μπακ, Ογκμπόνα που αποχώρησε με τραυματισμό.

Η σύνθεση της Γιουβέντους: Μπουφόν, Μπονούτσι, Ογκμπόνα (46′ λ.τρ. Λιχτστάινερ), Κιελίνι, Περέιρα, Βιδάλ, Πίρλο, Μαρκίζιο, Ασαμόα (81′ Παντόιν), Τζιοβίνκο (68′ Τέβες), Μοράτα.

Ναπολιτάνικος εφιάλτης για τη Ρόμα των Ελληνων

Με τους Μανωλά, Τοροσίδη και Χολέμπας στην ενδεκάδα, η Ρόμα ηττήθηκε με κάτω τα χέρια στη Νάπολη με 2-0 από την τοπική ομάδα που είχε πολλές ευκαιρίες και δυο δοκάρια.

Το τέλειο ξεκίνημα έκαναν στο ματς οι «παρτενοπέι». Οι οικοδεσπότες μπήκαν δυνατά και στο 3′ κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα. Ηταν η φάση που ξεκίνησε από τα πόδια του Ινσίνιε με την μπάλα μετά από κόντρα στον Τοροσίδη να καταλήγει στον Ιγκουαΐν που έγραψε το 1-0. Η Νάπολι συνέχισε στο ίδιο τέμπο και στο 12′ άγγιξε το 2-0 με την μπάλα στην προσπάθεια του Καγεχιόν να βρίσκει το δοκάρι με τη Ρόμα να αντιδρά μετά το 15′ και δη στο 17′ έχοντας υποψία ευκαιρίας με τον Τοροσίδη.

Το 1-0 παρέμενε με τη Νάπολι να ΄χει ακόμα μία καλή στιγμή στο ματς με τον Ινσίνιε στο 23′ με τους γηπεδούχους να βλέπουν αυτή τη φορά τον Χάμσικ να σημαδεύει στο 43′ το «αλουμίνιο». Το δεύτερο γκολ ήταν θέμα χρόνου για τους Ναπολιτάνους και επιβεβαιώθηκε στο 85′ με τον σκόρερ τον Καγιεχόν και ενώ στο 84′ είχε αποχωρήσει από το γήπεδο ο Τοροσίδης δίνοντας τη θέση του στον Λγάγιτς. Το 2-0 έμελλε να είναι το τελικό αποτέλεσμα στο ματς με τη Ρόμα να γνωρίζει τη 2η ήττα της στο πρωτάθλημα και τη Νάπολι να αναρριχάται στην 3η θέση της βαθμολογίας.