Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Με πρωταγωνιστή τον Λοτζέσκι ο Ολυμπιακός 82-71 το Ρέθυμνο -πάλεψε ο ΠΑΟΚ με την Καζάν

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ματ Λοτζέσκι, που σκόραρε 21 πόντους με 4/4 τρίποντα, ο Ολυμπιακός… εκτέλεσε έξω από τα 6,75 μέτρα το Ρέθυμνο (82-71) στον αγώνα με τον οποίο ολοκληρώθηκε η δεύτερη ημέρα του «Πέτρος Οικονομάκης».

slouiΟι ερυθρόλευκοι, που αγωνίστηκαν χωρίς τον ηγέτη τους Βασίλη Σπανούλη τον οποίο ο Γιώργος Μπαρτζώκας επέλεξε να ξεκουράσει, αλλά και τον Μπράιντ Ντάνστον λόγω ελαφριάς μορφής διαστρέμματος, είχαν σε σημαντικό μέρος του ματς πολύ καλό ρυθμό και κυκλοφορία της μπάλας, με αποτέλεσμα να είναι ιδιαίτερα εύστοχοι από το τρίποντο.

Συνολικά είχαν 11/17 τρίποντα, ενώ σε κάποιο σημείο είχαν ευστοχήσει σε 11/14!Με τους Βαγγέλη Μάντζαρη, Κώστα Σλούκα να αρχίζουν στις θέσεις των γκαρντ, ο Ολυμπιακός μπήκε με μεγάλη ενέργεια στην αναμέτρηση και προηγήθηκε με διψήφια διαφορά (15-5) μόλις στο πρώτο πεντάλεπτο. Ο Μπαρτζώκας στην συνέχεια δοκίμασε τον Μπρεντ Πέτγουεϊ σε θέση «τρία», η ομάδα του Πειραιά έχασε τον ρυθμό της και οι γηπεδούχοι και διοργανωτές του τουρνουά ισοφάρισαν σε 24-24 στο 13’ και με πρωταγωνιστή τον Μουχάμεντ Φαγιέ προσπέρασαν με 31-27 στο 15’.

Ο Ολυμπιακός με τον Μάντζαρη να καθοδηγεί σωστά, τους Λοτζέσκι, Πρίντεζη να σκοράρουν και τον Χάντερ να κερδίζει τις «μάχες» κοντά στις ρακέτες, ανέκτησε το προβάδισμα στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου και τελείωσε το εικοσάλεπτο στο +6 (39-33). Στο πρώτο πεντάλεπτο του δεύτερου ημιχρόνου, οι «ερυθρόλευκοι» έβγαλαν πολύ ενέργεια στην άμυνα και με τον Όλιβερ Λαφαγιέτ να δημιουργεί και να εκτελεί κυριάρχησαν πλήρως. Με επιμέρους σκορ 13-4, ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 15 (52-37) στο 25’. Οι ερυθρόλευκοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό με τον Σλούκα να «πυροβολεί» και εκείνος έξω από τα 6,75 μέτρα και λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου ανέβασαν την διαφορά στους 21 (66-45).

Ο Μπαρτζώκας δοκίμασε στην τέταρτη περίοδο πάλι τον Πέτγουεϊ σε θέση «τρία», η άμυνα χαλάρωσε και το Ρέθυμνο με τους Φαγιέ, Βίνσεντ Κάουνσιλ έριξε την διαφορά μέχρι και τους 11 (79-68) λίγο πριν τελειώσει ο αγώνας.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 33-39, 51-67, 71-82.

Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος): Σίμπσον 6, Σχίζας, Κουμπούρας 13 (1), Φιτζπάτρικ 1, Κάουνσιλ 15 (3), Άλεν 10 (2), Καλαμπόκης 1, Φαγιέ 15 (4), Σίνης, Χείλαρης, Κράβιτς. 10.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 9 (1 τριπ, 6 ριμπ, 2 κοψ), Χάντερ 6 (7 ριμπ, 2 κοψ), Μάντζαρης 5 (5 ριμπ, 3 ασ, 1 κοψ), Καββαδάς 3 (3 ριμπ), Κατσίβελης 7 (1 τριπ,2 ασ), Λαφαγιέτ 8 (2 τριπ, 7 ασ), Σλούκας 7 (1 τριπ, 9 ασ, 2 κλεψ), Σίμονς 4 (3 ριμπ), Λοτζέσκι 21 (4/4 τριπ, 2 κλεψ), Χριστοδούλου, Πρίντεζης 7 (1), Αγραβάνης 5 (1).

paok-kazanΤο πάλεψε ο ΠΑΟΚ

Νωρίτερα αγωνίστηκε ο ΠΑΟΚ με την Καζάν. Ένα μεγάλο παιχνίδι, με τον ΠΑΟΚ να παλεύει αλλά να ηττάται, στο τέλος με 91-86 από την σαφώς πιο έτοιμη Ούνικς που πριν από λίγες ημέρες εξασφάλισε την πρόκρισή της στην Ευρωλίγκα.

Η ελληνική ομάδα θα μπορούσε να πάρει τη νίκη αλλά στα 2» πριν από το τέλος της κανονικής διάρκειας ο Κώστας Καϊμακόγλου με τρίποντο έφερε το παιχνίδι στα ίσια και το οδήγησε στο έξτρα πεντάλεπτο. Εκεί η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη ήταν καλύτερη όμως στο τέλος οι περιφερειακοί του ΠΑΟΚ τον έβαλαν και πάλι στο παιχνίδι που εν τέλει κρίθηκε σε ένα άστοχο τρίποντο του Τσόχλα λίγα δευτερόλεπτα πριν από το τέλος.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να επιβάλει από το ξεκίνημα τον ρυθμό του με αποτέλεσμα να πάρει προβάδισμα στο σκορ και να κλείσει το πρώτο ημίχρονο στο +7 (36-29).

Οι Ρώσοι, με τη σειρά τους, κατάφεραν στην τρίτη περίοδο να ανατρέψει στην τρίτη περίοδο την εις βάρος της διαφορά, όμως και πάλι οι Θεσσαλονικείς είχαν απαντήσεις. Μάλισα περίπου ένα λεπτό πριν από το τέλος πέντε πόντοι από τους Τσόχλα και Χαραλαμπίδη, του έδωσαν προβάδισμα με 69-67. Αυτό το προβάδισμα διατηρήθηκε μέχρι και 2 δεύτερα πριν από το τέλος, καθώς εκείνη τη στιγμή μετά από επαναφορά, ο Καϊμακόγλου ευστόχησε για τρεις και πήγε το παιχνίδι στην παράταση.

Με τον «Κάι» να συνεχίζει να βρίσκει το δρόμο προς το καλάθι, η Ούνικς ξέφυγε (75-85 στο 42′) αλλά και πάλι ο ΠΑΟΚ επέστρεψε. Ο Δέδας μάλιστα με τρίποντο έκανε το 86-88 στα 20», ενώ στη συνέχεια ο Τζέρελς έκανε 1/2 βολές. Ωστόσο στη συνέχεια ο Τσόχλας είχε τη μπάλα μετά από το τρίποντο ισοφάρισης που έκανε, να… μπαίνει και να βγαίνει από το καλάθι.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 36-29, 49-52, 75-75, 86-91.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Κάρτερ 6, Χαραλαμπίδης 14 (2), Λιάπης, Κακαρούδης 5 (1), Τσόχλας 9 (3), Δέδας 3 (1), Σαλούστρος 3 (1), Μαργαρίτης 8, Λάνγκφορντ 6, Βον 13, Όντουμ 19.

ΟΥΝΙΚΣ ΚΑΖΑΝ (Πεδουλάκης): Ουάιτ 14 (2), Λάνγκφορντ 10, Ζήσης 6, Σοκόλοφ 2, Καϊμακόγλου 14 (3), Μπίκοφ 7, Λικχοντέι 2, Σανικίντζε 7 (1), Φίσερ 11, Κουμπάνοφ, Τζέρελς 18 (3).

Το πανόραμα του «Πέτρου Οικονομάκης»:

Πέμπτη Ρέθυμνο – Αλ Ριάντι 84-77 (κ.α. 68-68), Παρασκευή ΠΑΟΚ – Ούνικς Καζάν 86-91 (κ.α. 75-75) και Ρέθυμνο– Ολυμπιακός 71-82, Σάββατο (16:00) Ολυμπιακός – Ούνικς Καζάν και (18:30) ΠΑΟΚ – Αλ Ριάντι, Κυριακή (16:00) Ρέθυμνο – ΠΑΟΚ.