Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

Ναδάλ για τελικό [βίντεο]

Ο Ισπανός νίκησε 2-0 τον Φέντερερ και πέρασε στον τελικό του ATP World Tour Finals στο Λονδίνο.

nadal2_o2Ο Ράφα Ναδάλ συνεχίζει την ξέφρενη πορεία που διαγράφει μετά τον τραυματισμό του. Μάλιστα ούτε ο Ρότζερ Φέντερερ κατάφερε να σταθεί εμπόδιό της.

Ο Ισπανός τενίστας επικράτησε 2-0 σετ (7-5, 6-3) σε 1 ώρα και 20 λεπτά, σε έναν αγώνα για γερά νεύρα στην «O2 Arena» του Λονδίνου, ειδικά στο πρώτο μισό όταν οι δύο αντίπαλοι προσέφεραν πλούσιο θέαμα.

Ωστόσο ο αριστερόχειρας από την Μαγιόρκα απογοήτευσε το κοινό που ήταν εμφανώς με το μέρος του «Βασιλιάς», φτάνοντας ένα βήμα από τη νίκη.

Έτσι, φτάσαμε στο δεύτερο σετ, που τα πράγματα ήταν πιο εύκολα για τον Ναδάλ, ο οποίος έκανε το break στο 5ο game και δεν επέτρεψε στον Ελβετό να έχει καθαρό μυαλό, προκειμένου να τον αντιμετωπίσει.

Έτσι, ο Ναδάλ πλέον περιμένει τον δεύτερο ημιτελικό μεταξύ του Νόβακ Τζόκοβιτς και του Στάνισλας Βαβρίνκα, για να μάθει ποιον θα αντιμετωπίσει την Δευτέρα.