ΝΒΑ: Νέα «μαγική» εμφάνιση από το Νικ Καλάθη

Ο ομογενής γκαρντ σημείωσε 17 πόντους, είχε 5 ριμπάουντ και έξι ασιστ σε 30 λεπτά συμμετοχής, όμως οι Γκρίζιλς ηττήθηκαν με 91-83 από το Κλίβελαντ στην παράταση

Η απουσία του Μάικ Κόνλεϊ αποδεικνύεται καθοριστική για τις »αρκούδες» του Μέμφις, παρά το γεγονός ότι ο Νικ Καλάθης δίνει το 100% του εαυτού του σε κάθε αγώνα (οι Grizzlies έχουν πλέον 2-5 χωρίς αυτόν).

C2C12941C3D6778A03763BC389A4CD07
Τελευταία ήττα για την ομάδα του Καλάθη, τα ξημερώματα της Δευτέρα στο Κλίβελαντ, από τους Καβαλίερς με 91-83 στην παράταση, οι οποίοι έδωσαν τέλος στο αρνητικό σερί των έξι συνεχόμενων ηττών.

Ο διεθνής γκαρντ ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του Μέμφις με 17 πόντους (1/2 βολές, 5/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα) και είχε ακόμα 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο, αλλά και 6 λάθη στα 30 λεπτά που αγωνίστηκε. Κα;λό παιχνίδι έκανε και ο Κώστας Κουφός. Ο διεθνής σέντερ έπαιξε για 13 λεπτά έχοντας απολογισμό 6 πόντους, 3/5 σουτ, 5 ριμπάουντ, 1 κόψιμο και 1 λάθος.

Κορυφαίος των νικητών και του γηπέδου ο Κάιλι Ίρβινγκ που σημείωσε 28 πόντους, συμπεριλαμβανομένων και των τεσσάρων τελευταίων στην κανονική διάρκεια (ισοφάρισε σε 78-78).