Ο Ρομπέρτο έσωσε την Μπενφίκα από… πνιγμό

Το τραγικό λάθος του Ισπανού τερματοφύλακα, δεν επέτρεψε στον Ολυμπιακό να φύγει με τη νίκη επί το Ντα Λουζ (1-1).

1036279Για 54 λεπτά ο Ολυμπιακός κρατούσε στα χέρια του τη νίκη επί της Μπενφίκα, χορεύοντας κυριολεκτικά στην βροχή.

Και αυτό γιατί η βροχή στην Λισαβόνα, από το ξεκίνημα του αγώνα έπεφτε καταρρακτωδώς, χωρίς ωστόσο να επηρεάζει τους παίκτες του Μίτσελ που έκαναν καταπληκτικό παιχνίδι.

Τόσο στον ανασταλτικό τομέα, όσο και στην επίθεση, όπου με πρωτεργάτη τον Μήτρογλου έφτασαν κοντά στο να ανοίξουν σε τουλάχιστον τρεις περιπτώσεις.

Ωστόσο ότι δεν κατάφερε να κάνει ο Έλληνας επιθετικός, φρόντισε να το κάνει ο Τσόρι Ντομίνγκεζ στο 29’ μετά από καταπληκτικό τακουνάκι του συμπαίκτη του.

Έκτοτε, οι γηπεδούχοι κυριεύτηκαν από εκνευρισμό, ο οποίος σε συνδυασμό με το βαρύ αγωνιστικό χώρο, δεν τους επέτρεπε να απειλήσουν με αξιώσεις την εστία του σταθερότατου Ρομπέρτο.

Κάτι που συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο. Από το 70ο λεπτό, η βροχή άρχισε να μειώνεται, το αποστραγγιστικό σύστημα του Ντα Λουζ άρχισε να μαζεύει τις λίμνες που είχαν δημιουργηθεί και η Μπενφίκα μεγάλωνε την πίεσή της.

Δεν φαινόταν όμως ικανή να απειλήσει την εστία του Ολυμπιακού που έδειχνε να ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα.

Όλα αυτά όμως μέχρι και το 83ο λεπτό, όταν ο Ρομπέρτο έκανε μία άστοχη έξοδο, δίνοντας την ευκαιρία στον Καρντόσο να γίνει κάτοχος της μπάλας πάνω στην γραμμή και να ισοφαρίσει σε 1-1.

Ακόμη και έτσι όμως, ο Ολυμπιακός φαίνεται να έχει τον πρώτο λόγο για το δεύτερο εισιτήριο που οδηγεί στην φάση των «16» του Τσάμπιονς Λιγκ, καθώς το πρώτο το έχει πάρει ήδη η Παρί Σεν Ζερμέν, μετά την 3η της νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια.

1ος ΟΜΙΛΟΣ
Μπάγερ Λεβερκούζεν-Σαχτάρ 4-0 (22’, 72’ Κίσλινγκ, 50’ Ρόλφες, 57’ Σίντνεϊ)
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Ρεάλ Σοσιεδάδ 1-0 (2’ Μαρτίνεθ-αυτ.)

2ος ΟΜΙΛΟΣ
Γαλατασαράι-Κοπεγχάγη 3-1 (9’ Μέλο, 38’ Σνάιντερ, 45’ Ντοργκμπά/88’ Κλοντεμίρ)
Ρεάλ Μαδρίτης-Γιουβέντους 2-1 (4’, 29’ Ρονάλντο/22’ Γιορέντε)

3ος ΟΜΙΛΟΣ
Άντερλεχτ-Παρί Σεν Ζερμέν 0-5 (17’, 22΄, 36, 62’ Ιμπραΐμοβιτς, 52’ Καβάνι)
Μπενφίκα-Ολυμπιακός 1-1 (83’ Καρντόσο/29’ Ντομίνγκεζ)

4ος ΟΜΙΛΟΣ
ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Μάντσεστερ Σίτι 1-2 (32’ Τόσιτς/34’, 42’ Αγκουέρο)
Μπάγερν Μονάχου-Βικτόρια Πλζέν 5-0 (25’, 61’  Ριμπερί, 37’ Αλάμπα, 64’ Σβαϊνστάιγκερ, 90΄ Γκέτσε)