Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Πέταξε στα… αστέρια ο Ολυμπιακός

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 3-1 της Άντερλεχτ στο Καραϊσκάκη και προκρίθηκαν στους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ.

1030911
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι, έχοντας την κυριαρχία στα πρώτα λεπτά, απειλώντας την εστία των Βέλγων με τον Σαβιόλα.

Από τη στιγμή όμως που αυτή η υπεροχή δεν μετουσιώθηκε σε κάποιο γκολ, οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να ισορροπούν το παιχνίδι και να προσπαθούν να βγουν μπροστά.

Ωστόσο αυτό γινόταν χωρίς ο Ρομπέρτο να νιώσει ότι κινδυνεύει, με αποτέλεσμα στο 33ο λεπτό οι Πρωταθλητές να ανοίξουν το σκορ με τον Σαβιόλα.

Οι πανηγυρισμοί και τα χαμόγελα όμως δεν κράτησαν για πολύ, καθώς στο 39’ ο Κλίεσταν έκανε το 1-1, επαναφέροντας το άγχος στο Καραϊσκάκη.

Πόσω μάλλον από τη στιγμή που η Μπενφίκα ισοφάριζε και αυτή την Παρί Σεν Ζερμέν.

Το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου όμως, έβαζε τα πράγματα στην θέση τους.

Μπορεί ο Σαβιόλα να έχασε το πέναλτι στο 50’, αλλά 9 λεπτά αργότερα με προβολή έβαλε και πάλι σε θέση ισχύος την ομάδα του, χαρίζοντάς της ουσιαστικά την πρόκριση.

Μία πρόκριση που θα μπορούσε να είχε έρθει πιο άνετα, αν ο Προτό δεν απέκρουσε και το πέναλτι τους Βάις στο 72’.

Από τη στιγμή όμως που η Άντερλεχτ είχε μείνει με 10 από το 49’ λόγω της αποβολής του Κουγιατέ και με 9 από το 88’, με τον Ν’Σακαλά να παίρνει την άγουσα για τα αποδυτήρια, οι Βέλγοι δεν μπορούσαν να απειλήσουν με αξιώσεις.

Έτσι, φτάσαμε στο 91ο λεπτό, με τον Βάις να κερδίζει το 3ο πέναλτι για τον Ολυμπιακό και την 3η αποβολή παίκτη της Άντερλεχτ που τελείωσε το ματς με 8 παίκτες.

IMG_3009

Ο Τσόρι βρήκε στόχο και έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα της πρόκρισης των Πειραιωτών στους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ.

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Ρομπέρτο, Σαλίνο, Χολέμπας, Μανωλάς, Σιόβας, Σάμαρης, Μασάντο (53’ Βάις), Κάμπελ, Σαβιόλα (61’ Ντομίνγκεζ), Φουστέρ (88’ Εντινγκά), Ολαϊτάν.

Άντερλεχτ (Τζον Φαν Ντεν Μπρομ): Προτό, Βαν Ντεν Μπόρε (72’ Ατσεάμπονγκ), Κουγιατέ, Μπεμπά, Ν’ Σακάλα, Μιλιβόγεβιτς (53’ Νάουτινγκ), Κλιέσταν, Ζιλέ, Ναχάρ, Πράετ (83’ Τίλεμανς), Μίτροβιτς.

1ος ΟΜΙΛΟΣ
Μάντσεστερ Γιουνάτεντ-Σαχτάρ 1-0 (67’ Τζόουνς)
Ρεάλ Σοσιεδάδ-Μπάγερ Λεβερκούζεν 0-1 (49’ Τοπράκ)

2ος ΟΜΙΛΟΣ
Κοπεγχάγη-Ρεάλ Μαδρίτης 0-2 (25’ Μόντριτς, 48’ Ρονάλντο)
Γαλατασαράι-Γιουβέντους (αναβλήθηκε λόγω χιονιού)

3ος ΟΜΙΛΟΣ
Μπενφίκα-Παρί Σεν Ζερμέν 2-1 (45’ Λίμα, 58’ Γκαιτάν/37’ Καβάνι)
Ολυμπιακός-Άντερλεχτ 3-1 (33’, 59’ Σαβιόλα, 91’ Ντομίνγκεζ/39’ Κλίεσταν)

4ος ΟΜΙΛΟΣ
Μπάγερν Μονάχου-Μάντσεστερ Σίτι 2-3 (5’ Μίλερ, 12’ Γκέτσε/28’ Σίλβα, 59’ Κολαρόφ, 62’ Μίλνερ)
Βικτόρια Πλζεν-ΤΣΣΚΑ Μόσχας 2-1 (77’ Κολάρ, 90’ Βάγκνερ/65’ Μούσα)