Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Περίπατος στην πρεμιέρα του Μουντομπάσκετ για την Εθνική: 87-64 την Σενεγάλη…

Κάτι περισσότερο από ιδανικό το ξεκίνημα για την Εθνική στο Μουντομπάσκετ με επιβλητική νίκη στην Σεβίλλη επί της Σενεγάλης (87-64).

pegasus_LARGE_t_1041_106343169Η Εθνική μπήκε συγκεντρωμένη και με ενέργεια στην άμυνα και επέβαλλε τον ρυθμό της από την αρχή απέναντι στην Σενεγάλη, κάνοντας ποδαρικό με το δεξί. Με πίεση στην άμυνα, γρήγορο τέμπο στην επίθεση και ευστοχία από το τρίποντο, η επίσημη αγαπημένη ξέφυγε από νωρίς προτού φτάσει στο 87-64 επί της Σενεγάλης στην πρεμιέρα της στον 2ο όμιλο.

Η ελληνική ομάδα όσο περνούσε η ώρα βελτίωνε την άμυνα της και η Σενεγάλη δεν μπορούσε να δει καν το καλάθι της Εθνικής. Με τον… βομβαρδισμό του Κώστα Καϊμακόγ λου στο καλάθι της αφρικανικής ομάδας η διαφορά υπέρ της ελληνικής ομάδας «εκτοξεύτηκε» στους 25 λίγο μετά το πρώτο πεντάλεπτο της δεύτερης περιόδου!

Η Εθνική προηγήθηκε με 36-11 με τον Καϊμακόγλου να έχει 3/3 τρίποντα και το επιμέρους σκορ από την έναρξη της δεύτερης περιόδου να είναι 18-2! Η ελληνική ομάδα συνέχισε το ίδιο καλά στην άμυνα και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ανέβασε την διαφορά στους 28! Με κάρφωμα του Αντετοκούνμπο στον αιφνιδιασμό και τρίποντο του Βασιλειάδη από την γωνία η Εθνική τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με σκορ 45-17 και πρώτο σκόρερ τον Κώστα Καϊμακόγλου με 14 πόντους και απόλυτη ευστοχία στα σουτ (1/1 δίποντα και 4/4 τρίποντα),

Με γκολ φάουλ του Πρίντεζη και σουτ του Καλάθη, η «επίσημη αγαπημένη» ανέβασε στους 33 την διαφορά (50-17) λίγο μετά το 22’. Στην συνέχεια, όμως, βγήκε από τον ρυθμό της από το ζον πρες που κατέληγε σε ζώνη της Σενεγάλης. Η αφρικανική ομάδα βρήκε ρυθμό και με τον Ντιένγκ να βγαίνει από το… λήθαργο του πρώτου ημιχρόνου μείωσε στους 20 με σερί 13-0 (50-30) λίγο μετά το 25’. Η Εθνική, ωστόσο, ανέκαμψε γρήγορα. Με δύο τρίποντα των Βασιλειάδη, Καϊμακόγλου (το πέμπτο του σε ισάριθμες προσπάθειες έξω από τα 6,75 μέτρα) και ένα καλάθι του Βασιλειάδη από κλέψιμο, η ελληνική ομάδα ξέφυγε με 28 πόντους (58-30) σε λιγότερο από δύο λεπτά. Με τέσσερις πόντους του Αντετοκούνμπο από βολές η γαλανόλευκη ανέβασε την διαφορά στους 30 (64-34) λίγο πριν την λήξη της τρίτης περιόδου. Με δύο τρίποντα του Μάντζαρη η Εθνική προηγήθηκε και πάλι με 30 (78-48) στο 34’ και ενώ η Σενεγάλη είχε μειώσει σε 67-44 δύο λεπτά νωρίτερα. Με νέο τρίποντο αυτή την φορά από τον Κώστα Σλούκα, η διαφορά για την ελληνική ομάδα ξεπέρασε τους 30 πόντους (81-50) περίπου πέντε λεπτά πριν το τέλος της συνάντησης.

Ο Κατσικάρης έδωσε χρόνο σε όλους τους παίκτες του. Δοκίμασε σχήματα και πρόσωπα και είδε όλους όσοι πάτησαν παρκέ να βρίσκουν ρυθμό εν όψει της συνέχειας που αναμένεται σαφώς πιο δύσκολη.

Τα δεκάλεπτα: 18-9, 45-17, 64-36, 87-64

ΕΛΛΑΔΑ (14/16β., 17/35δ., 13/24τρ., 33-10ριμπ., 5κλ., 19ασ., 16λ., Κατσικάρης): Μάντζαρης 8 (2), Μπουρούσης 7, Ζήσης, Βασιλειάδης 13 (3), Καλάθης 4, Γλυνιαδάκης 4, Παπανικολάου 5 (1), Σλούκας 7 (1), Καϊμακόγλου 20 (6), Αντετοκούνμπο 11, Βουγιούκας 3, Πρίντεζης 5.

ΣΕΝΕΓΑΛΗ (22/30β., 15/44δ., 4/14τρ., 21-10ριμπ., 10κλ., 9ασ., 11λ., 7μπλ., Σαρ): Νιανγκ, Νταλμέιντα, Τόμας, Μαμ. Εντόγιε, Ντιόπ 6 (1), Μαλ. Εντόγιε 11 (2), Φαγιέ 2, Εντούρ 4 (1), Εντιαγιέ 6, Ντιένγκ 21, Μπάτζι 14.

Τα δεκάλεπτα: 18-9, 45-17, 64-36, 87-64.

«Εμείς το κάναμε να φανεί εύκολο. Μπήκαμε δυνατά και συνεχίσαμε έτσι. Δεν μας αποπροσανατολίζει η νίκη. Ξέρουμε ότι οι πρεμιέρες κρύβουν κινδύνους και ήμασταν προετοιμασμένοι. Εδώ που βρισκόμαστε πρέπει να τα δώσουμε όλα, κοιτώντας κάθε ματς ξεχωριστά. Στο ματς με τις Φιλιππίνες θα είμαστε συγκεντρωμένοι για να πάρουμε και πάλι τη νίκη», είπε ο Βαγγέλης Μάντζαρης.