Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Σούπερ Λιγκ: Πρεμιέρα με Χ στα πλέι οφ

Ο Παναθηναϊκός τα βρήκε δύσκολα στο Περιστέρι

60194DD51468CBD4C571838BE691A52B

Ο Ατρόμητος είναι ο αντίπαλος που δυσκολεύει περισσότερο από κάθε άλλη ομάδα τον Παναθηναϊκό στο φετινό πρωτάθλημα, καθώς οι «πράσινοι» ούτε σήμερα κατόρθωσαν να νικήσουν την ομάδα των δυτικών προαστίων, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 στην πρεμιέρα των πλέι οφ.

Στην πρώτη αναμέτρηση της κανονικής διάρκειας στη Σούπερ Λίγκα η ομάδα του Γιώργου Παράσχου είχε επικρατήσει 1-0 στη Λεωφόρο, ο δεύτερος αγώνας είχε λήξει 0-0, ενώ παρά το ότι οι «πράσινοι» προηγήθηκαν σήμερα, τελικά δεν κατόρθωσαν να φύγουν με τους τρεις βαθμούς, ενώ ολοκλήρωσαν τον αγώνα με δέκα λόγω του τραυματισμού του Λαγού, ο οποίος βγήκε στο 79ο λεπτό.

Αφού ο Παναθηναϊκός αντιπαρήλθε χωρίς απώλεια τις φάσεις του πρώτου και 16ου λεπτού, όταν ο Παπαδόπουλος σούταρε άουτ από πλεονεκτική θέση και στη δεύτερη περίπτωση ο Λαζαρίδης αστόχησε ανενόχλητος σε κεφαλιά, σταδιακά επέβαλε το ρυθμό του και άνοιξε το σκορ στο 18΄: ο Τριανταφυλλόπουλος σέντραρε από δεξιά στο δεύτερο δοκάρι και ο Αμπέντ άνοιξε το σκορ με το κεφάλι.

Μετά το 0-1 οι φιλοξενούμενοι έδωσαν χώρο στην ομάδα του Περιστερίου, που πάντως δεν απειλούσε την εστία του Καπίνο αφού αντιμετώπιζε προβλήματα με το πρέσιγκ του Παναθηναϊκού, ο οποίος είχε ακόμη μια καλή στιγμή στο 37ο λεπτό, όταν ο Τσέναμο χρειάστηκε να επέμβει σε δύο χρόνους για να εξουδετερώσει το σουτ του Νάνο.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Γιάννη Αναστασίου έχασαν πολύ μεγάλες ευκαιρίες για να τελειώσουν το παιχνίδι, με τον τερματοφύλακα του Ατρόμητου να νικά τον Πέτριτς σε δύο τετ α τετ (47΄, 58΄)  και τον Ζέκα να μην μπορεί να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα σε άδεια εστία (62΄), με τους γηπεδούχους να έχουν ισοφαρίσει από το 56ο λεπτό με κεφαλιά του Ταυλαρίδη σε εκτέλεση κόρνερ.

Ο Ναπολεόνι έχασε μοναδική ευκαιρία για τον Ατρόμητο στο 72΄ όταν ανάγκασε τον Καπίνο σε εξαιρετική απόκρουση, ενώ η έξοδος του Λαγού στο 79ο λεπτό, καθώς ο παίκτης δεν μπορούσε να συνεχίσει μετά τον τραυματισμό σε σύγκρουση με τον Ταυλαρίδη, ανάγκασε τον Παναθηναϊκό να οπισθοχωρήσει, με τον Κουτρουμπή να αποκρούει σωτήρια επί της γραμμής το σουτ του Παπαδόπουλου στο 86΄ και τον Φωτάκη να σουτάρει άουτ στην εξέλιξη της φάσης.

Πηγή: naftemporiki.gr