Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

Χιλιάρα ο Βενγκέρ, εξάρα η Τσέλσι

Το παιχνίδι είχε ουσιαστικά τελειώσει από το 42′, όταν οι «μπλε» ήταν μπροστά 4-0

soccer-barclays-premier-league-chelsea-v-arsenal-stamford-bridge-14-630x401

Ήττα – συντριβή γνώρισε η Άρσεναλ το μεσημέρι του Σαββάτου μέσα στην έδρα της Τσέλσι, καθώς έχασε 6-0 για την αυλαία της 31ης αγωνιστικής στην Πρέμιερ Λιγκ.

Τα τέρματα των «μπλε», που είχαν κάνει το 2-0 μόλις στο 7ο λεπτό, πέτυχαν οι Ετό (5΄), Σίρλε (7΄), Αζάρ (17΄ πέναλτι), Όσκαρ (42΄, 66΄) και Σάλαχ (71΄).

Η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο βρίσκεται πια στο +7 από τους «κανονιέρηδες» και τη Λίβερπουλ, ενώ θα πρέπει να σημειωθεί ότι η Άρσεναλ, στον πάγκο της οποίας ο Αρσέν Βενγκέρ έφτασε σήμερα τους 1.000 αγώνες, έμεινε στο 15ο λεπτό με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Γκιμπς.

Ο Οξλέιντ-Τσάμπερλεϊν απέκρουσε με το χέρι το σουτ του Αζάρ στη φάση του πέναλτι, αλλά ο διαιτητής Αντρέ Μάρινερ έκανε λάθος και απέβαλε τον Γκιμπς.