100άρα του Ολυμπιακού στο Ρέθυμνο

Ο Ολυμπιακός φιλοδώρησε με… κατοστάρα το Ρέθυμνο (103-79) στην Κρήτη, πετυχαίνοντας την έκτη του νίκη σε ισάριθμα ματς στο πρωτάθλημα.

10875772855_36db3c9a11_z

Ο Ολυμπιακός επέβαλε από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης το παιχνίδι του και κατάφερε να αποσπαστεί με 8-2, έπειτα από καλάθι του Βασίλη Σπανούλη, ενώ ο Στράτος Περπέρογλου αύξησε την διαφορά στους οκτώ πόντους (10-2). Ο Μπρεντ Πέτγουεϊ με τρίποντο έκανε το 13-2 για να ανεβάσει ο Μίρζα Μπέγκιτς τη διαφορά στους 14 πόντους (21-7) στο όγδοο λεπτό του ματς.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα στο σκορ για να κλείσουν τελικά την πρώτη περίοδο με 23-12, καθώς μείωσε για το Ρέθυμνο ο Γκάμπριελ. Στην δεύτερη περίοδο, ο Μπέγκιτς έκανε το 25-12 με δύο εύστοχες βολές και ο Λοτζέσκι πέτυχε το 28-14 στο 13ο λεπτό. Ο Λάτοβιτς με τρίποντο μείωσε σε 28-17. Ο Αγγελόπουλος έκανε το 28-19, με τον Έισι Λο να σημειώνει το 30-19.

Ο Ολυμπιακός διατηρήθηκε στο ρόλο του οδηγού για να πάει στα αποδυτήρια με προβάδισμα 18 πόντων, ύστερα από καλάθι του Αμερικανού (51-33).

Τα πράγματα δεν άλλαξαν στην τρίτη περίοδο, του αγώνα με τον Γιώργο Πρίντεζη να σημειώνει επτά διαδοχικούς πόντους για τους «ερυθρόλευκους» και να το 60-40. Το Ρέθυμνο, προσπάθησε να μειώσει με τον Έισι Λο στο 27ο λεπτό να κάνει το 71-48 για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα. Οι φιλοξενούμενοι με αυτόν τον τρόπο κατάφεραν να κλείσουν την τρίτη περίοδο με προβάδισμα 25 πόντων απέναντι στο Ρέθυμνο (79-54).

Στα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης, ο Ολυμπιακός δεν κινδύνεψε απέναντι στο Ρέθυμνο, με τον Ματ Λοτζέσκι έπειτα από κάρφωμα να κάνει το 91-64 για τους «ερυθρόλευκους». Ο Αμερικανός ήταν εκείνος που στο 38′ σημείωσε με 2/2 βολές το 97-73, με τον Δημήτρη Κατσίβελη να κάνει το 99-73. Ο Ράιτ μείωσε σε 99-75 και ο Μπέγκιτς με κάρφωμα πέτυχε το 101-75 για να πάρει τελικά ο Ολυμπιακό τη νίκη με 79-103.

Τα δεκάλεπτα: 12-23, 33-51, 54-79,  79-103.

Ρέθυμνο (Γιαπλές): Χαρτ 8, Καλλινικίδης, Κουμπούρας 2, Αγγελόπουλος 5, Ράιτ 10, Καλαμπόκης 6, Κανονίδης, Σίννης 7, Λάτοβιτς 9, Αλεξάντερ 8, Άρμπετ 8, Γκάμπριελ 16.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 13, Λο 11, Ντάνστον 9, Σπανούλης 5, Περπέρογλου 20, Σλούκας 2, Λοτζέσκι 10, Μπέγκιτς 10, Πρίντεζης 11, Αγραβάνης 2, Μάντζαρης 2, Κατσίβελης 6.

ΠΗΓΗ: Sport24.gr