Αντί για αετό, πέταγε 3ποντα ο Διαμαντίδης

esakeΜε 6/8 σουτ από τα 6,75 και συνολικά 20 πόντους, ο Δημήτρης Διαμαντίδης ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της εκτός έδρας νίκης του Παναθηναϊκού, επί του Πανελευσινιακού με 77-59.

Οι «πράσινοι» στο πρώτο ημίχρονο (33-39), τα βρήκαν… σκούρα με τους γηπεδούχους, καθώς ήταν τρομερά άστοχοι και ο αρχηγός τους, είχε μείνει να παλεύει μόνος του από την γραμμή των τριών πόντων.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως, βρήκε τις κατάλληλες βοήθειες, κυρίως από τους Γκιστ, Ματσιούλις και Γιαννόπουλο, με αποτέλεσμα η ομάδα του «τριφυλλιού» να αποκτήσει μία διαφορά άνω των 15 πόντων, την οποία διατήρησε μέχρι το τέλος του ματς.

Tα δεκάλεπτα: 18-19, 33-39, 42-59, 59-77

Πανελευσινιακός (Γιώργος Σκαραφίγκας): Νίκου 5, Παπανικολόπουλος 7, Παπανικολάου 2, Δημακός 3, Γκίμπσον, Μαγκούνις 15, Λιακόπουλος 3, Δεληγιάννης, Τσιάκος 4, Μαντζιόρης 2, Αβραμίδης 4, Εζεκίου 14.

Παναθηναϊκός (Αργύρης Πεδουλάκης): Σχορτσιανίτης 5, Μπράμος, Ματσιούλις 9, Ούκιτς 5, Λάσμε 4, Τσαρτσαρής 3, Διαμαντίδης 20, Γκιστ 13, Μπανκς 5, Ξανθόπουλος 6, Γιαννόπουλος 7, Σκορδίλης.