Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

15ο Κύπελλο στον Ολυμπιακό

POLO-BALL-HAND

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 6-5 της Βουλιαγμένης στον τελικό που έγινε στην Λαμία, κατακτώντας την 15η από τις 21 διοργανώσεις που έχουν γίνει μέχρι στιγμής.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη του την διάρκεια, καθώς οι «μπέμπηδες» δεν μπορούσαν να αυξήσουν το προβάδισμα τους, παραπάνω από το 1 γκολ.

Έτσι, στην τελευταία περίοδο οι δύο ομάδες βούτηξαν στην πισίνα, με την Βουλιαγμένη να προηγείται 5-4.

Οι Πειραιώτες με τον Κολόμβο ισοφάρισαν, ενώ πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα με τον Φουντούλη 2 λεπτά και 22 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Στην εκπνοή, η Βουλιαγμένη διαμαρτυρήθηκε για γκολ που δεν μέτρησε, όμως οι διαιτητές θεώρησαν πως το σουτ του Ελμισιάν ήταν εκπρόθεσμο και δεν πέρασε ποτέ τη νοητή γραμμή του τέρματος.

Τα οκτάλεπτα: 2-1, 1-1, 2-2, 0-2

Βουλιαγμένη (Τεό Λοράντος): Τσαλκάνης, Μυλωνάκης 1, Χατζηδάκης, Κομάντινα, Ελμισιάν, Βελώνιας, Αφρουδάκης 3, Καρούντζος, Βλαχόπουλος, Γούνας 1, Τίγκας, Βουλγαράκης, Πρωτονοτάριος, Μαυρωτάς, Μασμανίδης.

2/5 με παίκτη παραπάνω, 1 από περιφέρεια, 1 από κόντρα, 1 με πέναλτι

Ολυμπιακός (Θοδωρής Βλάχος): Δεληγιάννης, Δελακάς, Μάζης, Καπότσης, Φουντούλης 3, Ποντικέας, Μπλάνης, Ντόσκας, Μουρίκης, Κολόμβος 1, Μάγιαρακ 1, Σχίζας 1, Φλώρος.