Κυριακή, 23 Φεβρουαρίου, 2020

2ο Φεστιβάλ Βοτανικού «Κάτω από τις Γραμμές»

Έντεκα διαφορετικοί χώροι συνάθροισης κοινού, τέχνης και πολιτιστικών εκδηλώσεων της περιοχής του Βοτανικού, διοργανώνουν φέτος για δεύτερη συνεχή χρονιά, το Φεστιβάλ «Κάτω από τις Γραμμές». 

1

Με σκοπό την ανάδειξη της περιοχής και την προσέλκυση του ευρύτερου κοινού στον Βοτανικό, οι συμμετέχοντες συσπειρώνονται και φέτος γύρω από ένα κοινό όραμα και δημιουργούν ένα πενθήμερο πρόγραμμα πολιτιστικών εκδηλώσεων με καλλιτεχνικά δρώμενα, μουσικές βραδιές, θεατρικές παραστάσεις, εκθέσεις εικαστικών, σεμινάρια και πολλές ακόμη εκπλήξεις, από τις 17 έως τις 21 Σεπτεμβρίου

Κάθε χώρος, προτείνει ένα ξεχωριστό πρόγραμμα για τις βραδιές του Φεστιβάλ, ενώ την τελευταία ημέρα, Κυριακή 21 Σεπτεμβρίου, οι δρόμοι της γειτονιάς θα κλείσουν για τις ανάγκες της διοργάνωσης και τα δρώμενα θα 

ξεκινήσουν από νωρίς, με αποκορύφωμα τις βραδινές υπαίθριες συναυλίες στα σοκάκια του Βοτανικού!

Πιο συγκεκριμένα, θα στηθούν 4 μουσικά stage: 

το 1o στην οδό Καστοριάς (μπροστά από το La Soiree De Votanique), όπου θα φιλοξενήσει τους :
– Takis Barberis Group στις 20:30
– Gadzo Dilo
στις 22:00

το 2ο stage, στην πλατεία του Πρ. Δανιήλ (μπροστά από τους »Θεσσαλούς»)
– Μάρθα Φριτζήλα, Kubara Project στις 21:00

το 3ο, στην οδό Πέλλης (μπροστά από τη ”Μπιέλα”)
Κρητική βραδιά με το συγκρότημα του Βαγγέλη Τσουβαλά στις 21:00

και το 4ο, στην οδό Μελενίκου (μπροστά από το ”Εις το Παυσίλυπον”)
Ζωντανά ο Πετρολούκας Χαλκιάς στις 21:00

*Η είσοδος σε όλα τα Live την τελευταία ημέρα είναι ελεύθερη*

Οι χώροι που συμμετέχουν στο 2ο Φεστιβάλ «Κάτω από τις Γραμμές» είναι: 

La Soiree De Votanique  

Οι Θεσσαλοί 

Μπιέλα

Εις το Παυσίλυπον

Θέατρο OLVIO  

Θέατρο Eliart 

Πολυχώρος Vault

Πολυχώρος πολιτισμού Αθηναΐς 

Beton 7

Baumstrasse 

Quilombo

– Ταμπάκικα (Last minute entry)

Ακολουθεί αναλυτικό πρόγραμμα του Φεστιβάλ

(Θα το βρείτε και στο https://www.facebook.com/events/635834336514357/)

Υπεύθυνος Φεστιβάλ:

Μελέτης Μοίρας (La Soiree De Votanique)
τηλ. 6972133483 – 2103471401

email: [email protected]

Υπεύθυνος επικοινωνίας:

Αθηνά Κωνσταντίνου
τηλ. 6945 611 501
email: [email protected]

*Το Φεστιβάλ τελεί υπό την αιγίδα του Οργανισμού Πολιτισμού, Αθλητισμού

 & Νεολαίας του Δήμου Αθηναίων*

                                    

Αναλυτικό πρόγραμμα εκδηλώσεων

Φεστιβάλ Βοτανικού «Κάτω από τις Γραμμές» 2014 

ΤΕΤΑΡΤΗ 17.09

La Soirée De Votanique 

21:00   Εγκαίνια ομαδικής έκθεσης φωτογραφίας “Exposers”, παρουσία του Χρήστου Τόλη.
–   Natasouko “Με τα μάτια κλειστά”, A/M σκίτσα (έως 30/09).

Οι Θεσσαλοί
21:00   Προβολή ταινίας ”Ο μανάβης” του Δημήτρη Κουτσαμπασάκου (82’), 2013.
22:30   Βαγγέλης Καζαντζής.

Μπιέλα 

Bazaar χειροποίητων δημιουργιών από τη Μυρτώ Τσιβόλα Λαμπροπούλου: για πρώτη φορά στην Ελλάδα η καλλιτέχνης παρουσιάζει τη σειρά rubber bands από Rainbow Loom (TM).

Έκθεση ζωγραφικής «Νοηματική γλώσσα» της Εφης Νόϊφελτ:  σειρά σκίτσων από μολύβι και κάρβουνο με έμφαση στις χειρονομίες που «βουβά» εξηγούν το αίσθημα και το συναίσθημα.  Γιατί τα λόγια είναι περιττά! 

21:00   Έντεχνο – Λαϊκό με τους Δάφνη Λέμπερου (ακορντεόν – κλαρίνο – τραγούδι), Αντρέας Λάφης (κι­θάρα – φωνή).

Εις το Παυσίλυπον
21:00   Ρεμπέτικη βραδιά με τους Ρεμπετιέν. Γιάννης Ζαριάς (βιολί), Αυγερινή Γάτση (φωνή- ακορντεόν), Φώτης Βεργόπουλος (μπουζούκι – φωνή), Κωστής Κωστάκης (κιθάρα – φωνή).

θέατρο OLVIO
18:00   Μάθημα σύγχρονου χορού από τη NorForSale Open art Community (Δωρεάν, απαραίτητη η κράτηση συμμετοχής, εισηγητές: Νατάσα Παπαμιχαήλ, Γιάννης Μάντσης).
21:00   Προβολή ταινιών μικρού μήκους Ελληνικού ντοκιμαντέρ (εισ. ελεύθερη).
Part  1 – “Στη Γάζα”, AciveCineFour (18’), 2009.
– “Ο Δρόμος της Σοφίας», Κιν/κή Ομάδα ΣΕΑ (24’), 2014
– “Δεν είμαι τώρα εδώ”, Tokomburu, Ίων Παπασπύρου, Ζήσης Κοκκινίδης (9.45’), 2013.
Part  2 – “Suave Mare Magno”, Κών. Σταματόπουλος (9.50’), 2014
– “Κατινούλα”, Μύρνα Τσάπα (47’), 2012.
18:00 – 24:00   Έκθεση ζωγραφικής της Κατερίνας Δροσοπούλου.

Πολυχώρος Vault
19:00   Εγκαίνια έκθεσης φωτογραφίας των μαθητών του “Studio της Οδού Πλαταιών” (Σπουδή στο γυμνό και τη φωτογραφία δρόμου).
21:00   “Η Κατάρα της Πεταλούδας” (F.G.Lorca). Θεατρική παράστα-ση σε σκηνοθεσία Αυγουστ. Ρεμούνδου (εισ. με ελεύθερη εισφορά).
22:00   Πάρτυ εγκαινίων.

Πολυχώρος Αθηναΐς
 Έκθεση φωτογραφίας Πέτρος και Κωνσταντίνος Σοφικίτης.

Beton 7
21:00   Παράσταση Lulu 2.0 από το φεστιβάλ Θεατρικές Συνθέσεις III. (εισ. €10 κανονικό, €5 φοιτητικό/ανέργων).

Quilombo
18:00   Workshop Break dance.
20:00   Ανοιχτό μάθημα Capoeira (εισ. ελεύθερη).

Ταμπάκικα 

Έκθεση Λαογραφικής & Κεραμικής τέχνης χειροποίητου κοσμήματος 

ΠΕΜΠΤΗ 18.09

La Soirée De Votanique
21:00   Εγκαίνια έκθεσης Natasouko ”Με τα μάτια κλειστά”, Α/Μ σκίτσα (έως 30/09).
22:00   Dj set Meletis Abelhia / Bill Hunchback.

Οι Θεσσαλοί
21:00   Απόστολος Ρίζος.

Μπιέλα 

Bazaar χειροποίητων δημιουργιών από τη Μυρτώ Τσιβόλα Λαμπροπούλου: για πρώτη φορά στην Ελλάδα η καλλιτέχνης παρουσιάζει τη σειρά rubber bands από Rainbow Loom (TM).

Έκθεση ζωγραφικής «Νοηματική γλώσσα» της Εφης Νόϊφελτ:  σειρά σκίτσων από μολύβι και κάρβουνο με έμφαση στις χειρονομίες που «βουβά» εξηγούν το αίσθημα και το συναίσθημα.
21:00   Λαϊκό – Ρεμπέτικο με την Αντιγόνη Παινέζη.

Εις το Παυσίλυπον 

Έκθεση κλασικής μοτοσυκλέτας.

θέατρο OLVIO
18:00   Μάθημα σύγχρονου χορού από τη NorForSale Open art Community (Δωρεάν, απαραίτητη η κράτηση συμμετοχής, εισηγητές: Νατάσα Παπαμιχαήλ, Γιάννης Μάντσης).
21:00   Προβολή ταινιών μικρού μήκους Ελληνικού ντοκιμαντέρ.
18:00   Έκθεση ζωγραφικής της Κατερίνας Δροσοπούλου.

Πολυχώρος Vault
20:00 – 24:00   Έκθεση φωτογραφίας των μαθητών του “Studio της Οδού Πλαταιών” (Σπουδή στο γυμνό και την φωτογραφία δρόμου).
21:00   “Γέρμα” (F. G. Lorca), θεατρική παράσταση σε σκηνοθεσία Λίλλης Μελεμέ (εισ. €7).
22:30   “Delay”, Rock μουσική (εισ. ελεύθερη).

Πολυχώρος Αθηναΐς
 Έκθεση φωτογραφίας Πέτρος και Κωνσταντίνος Σοφικίτης.

Beton 7
19:00   Προβολές video-performance, από διεθνείς συλλογές και μεμονωμένους καλλιτέχνες, 90’.
21.00   Παράσταση Lulu 2.0 από το φεστιβάλ Θεατρικές Συνθέσεις III. (εισ. €10 κανονικό & €5 φοιτητικό, ανέργων).

Quilombo
22:00   Live Los Tre (εισ. €3).

Ταμπάκικα

Έκθεση Λαογραφικής & Κεραμικής τέχνης χειροποίητου κοσμήματος 

20:00 Ρεμπέτικα – Σμυρνέϊκα με τους Χρήστο Αγγελόπουλο (κιθάρα, πολίτικο λαούτο) και Γιάννη Λιανό (μπουζούκι, ούτι). 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 19.09

La Soirée De Votanique
22:00   DJ set Cayetano.

Οι Θεσσαλοί
21:00   “Panu Trio”, Πανού Μανού (μπάσο-φωνή), Θάνος Καζαντζής (τύμπανα), Κώστας Νικολόπουλος (πλήκτρα-κιθάρα).

Μπιέλα 

Bazaar χειροποίητων δημιουργιών από τη Μυρτώ Τσιβόλα Λαμπροπούλου: για πρώτη φορά στην Ελλάδα η καλλιτέχνης παρουσιάζει τη σειρά rubber bands από Rainbow Loom (TM).

Έκθεση ζωγραφικής «Νοηματική γλώσσα» της Εφης Νόϊφελτ:  σειρά σκίτσων από μολύβι και κάρβουνο με έμφαση στις χειρονομίες που «βουβά» εξηγούν το αίσθημα και το συναίσθημα.
21:00   Πωλίνα, ”Για μια βραδιά χωρίς όρια…” Μαζί της οι: Δημήτρης Κικλίς (πιάνο – τραγούδι), Μάριος Χριστόπουλος (πνευστά).

Εις το Παυσίλυπον
Λαϊκή βραδιά με τους Παντελή Ντζιάλας και Παύλο Μπερμπερίδη.

θέατρο OLVIO
19:30   “Το ημερολόγιο”, παράσταση σύγχρονου χορού της Γαβρι-έλας Ανυφαντάκη (ομάδα ΜΥΙΑ), εισ. ελεύθερη.
21:00   “Ερρίκος ο Ε’”, του Ουίλιαμ Σαίξπηρ, από την ομάδα KatayisTeatre, παράσταση σωματικού θεάτρου (εισ. €10).
23:00   Προβολή ταινιών μικρού μήκους Ελληνικού ντοκιμαντέρ (εισ. ελεύθερη).
18:00 – 23:00   Έκθεση ζωγραφικής της Κατερίνας Δροσοπούλου.

θέατρο Eliart
21:00   “Oι Γλυκές Ρέγγες” – Κωμικοί θεατρικοί αυτοσχεδιασμοί (εισ. €5).

Πολυχώρος Vault
20:00 – 24:00    Έκθεση φωτογραφίας των μαθητών του “Studio της Οδού Πλαταιών”.
21:00   “Δε Φοβάμαι, Δεν Ελπίζω, Είμαι…” Παράσταση βασισμένη στην “Ασκητική” του Ν. Καζαντζάκη, σε σκην. Μάριου Ιορδάνου.
22:00   “Ποιητές των Δρόμων”. Διαδραστική θεατρική performance (εισ. ελεύθερη).

Πολυχώρος Αθηναΐς
19:00, Εγκαίνια Έκθεσης φωτογραφίας «Project B» από τους Πέτρο και Κωνσταντίνο Σοφικίτη.
21:00, Live συναυλία με τους The Jaquar Bombs.

Beton 7
19:00   Προβολές video-performance, από διεθνείς συλλογές και μεμονωμένους καλλιτέχνες 90’.
21:00   DJ set από παραγωγούς του Beton7ArtRadio.gr .

Baumstrasse
19:30   Αντιγόνη Σοφοκλή (Ballad).
20:30   Φιλοκτήτης Σοφοκλή (Classic).

Ταμπάκικα

Έκθεση Λαογραφικής & Κεραμικής τέχνης χειροποίητου κοσμήματος 

20:00 Κρητική βραδιά με τους Μιχάλη Κατσούνα (λύρα) και Χρήστο Αγγελόπουλο (λαούτο, μαντούρα, χαμπιόλι). 

ΣΑΒΒΑΤΟ 20.09 

La Soirée De Votanique
22:00   Dj set KafKa / Οικονόμου.

Οι Θεσσαλοί
–   Αργύρης Μπακιρτζής και οι ”Γκασμάδες”.
–   Ασταροχορός από την Ακαδημία Κάπελα.

Μπιέλα 

Bazaar χειροποίητων δημιουργιών από τη Μυρτώ Τσιβόλα Λαμπροπούλου: για πρώτη φορά στην Ελλάδα η καλλιτέχνης παρουσιάζει τη σειρά rubber bands από Rainbow Loom (TM).

Έκθεση ζωγραφικής «Νοηματική γλώσσα» της Εφης Νόϊφελτ:  σειρά σκίτσων από μολύβι και κάρβουνο με έμφαση στις χειρονομίες που «βουβά» εξηγούν το αίσθημα και το συναίσθημα.
21:00   Ελαφρολαϊκό, Γιάννης Μωραΐτης. Καλλιτεχνική επιμέλεια: Στέλιος Μαγγιώρος, μουσική επιμέλεια: Διονύσης Κωστής. Opening Act: Constantine feat. Σάκης Αναγνώστου.

Εις το Παυσίλυπον
 Έκθεση κλασσικού ΜΙΝΙ.

θέατρο OLVIO
11:00   Παρουσίαση σεμιναρίου Μουσικού Θεάτρου Armani Musical Theater Center (εισ. ελεύθερη).
19:30   “Το ημερολόγιο”, παράσταση σύγχρονου χορού της Γαβριέλας Ανυφαντάκη (ομάδα ΜΥΙΑ, εισ. ελεύθερη).
21:00   “Ερρίκος ο E’”, του Ουίλιαμ Σαίξπηρ, από την ομάδα Katayis Teatre.
23:00   Live από τους Belleville.
18:00 – 01:00    Έκθεση ζωγραφικής της Κατερίνας Δροσοπούλου.

θέατρο Eliart
21:00   Oι Γλυκές Ρέγγες – Κωμικοί θεατρικοί αυτοσχεδιασμοί (εισ. €5)

Πολυχώρος Vault 

19:00   Θεατρικό Εργαστήρι από την ομάδα καθηγητών και μαθητών του «Εργαστηρίου υποκριτικής τέχνης Μαίρης Μαραγκουδάκη”. Οι θεατές μπορούν να συμμετέχουν ενεργά. (εισ. ελεύθερη).
19:00 – 24:00   Έκθεση φωτογραφίας των μαθητών του “Studio της Οδού Πλαταιών” (Σπουδή στο γυμνό και την φωτογραφία δρόμου).
21:00   “Πνιγμονή”. Παράσταση βασισμένη στο έργο του Lorca “Το σπίτι της Μπερνάρντα Άλμπα” σε σκηνοθεσία Δ. Καρατζιά (εισ. 7€).
22:30   The Dancing Cripples, rock μουσική (εισ. ελεύθερη).

Baumstrasse
20:30   Tραχίνιες (Performance).

Quilombo
18:00   JAM – Ανοιχτό στο χορό, στη μουσική και το θέατρο. Συντονίζουν: Ρόζα Προδρόμου- Νέλλη Πουλοπούλου (εισ. ελεύθερη).

Ταμπάκικα

Έκθεση Λαογραφικής & Κεραμικής τέχνης χειροποίητου κοσμήματος 

20:00 Δημοτικά τραγούδια απ’όλη την Ελλάδα με τους Χρήστο Χάρη (κλαρίνο), Χρήστο Αγγελόπουλο (ακορντεόν – τραγούδι) και Γιάννη Νιάρχο (κιθάρα – τραγούδι). 

ΚΥΡΙΑΚΗ 21.09

La Soirée De Votanique

–   Από το πρωί: σχολείο παιχνιδιού για παιδιά από 4 έως 11 ετών, θεατρικό παιχνίδι και άλλα δρώμενα για παιδιά, Vespa forum.
–   Natasouko «Με τα μάτια κλειστά», A/M σκίτσα (έως 30/09).
–   Live stage στην οδό Καστοριάς (μπροστά από το La Soiree De Votanique και την Αθηναΐδα), με τους:
– Takis Barberis Group στις 20:30
– Gadzo Dilo στις 22:00

Οι Θεσσαλοί
21:00   Live stage στην πλατεία του Πρ. Δανιήλ με την Μάρθα Φριτζήλα, Kubara Project.

Μπιέλα
Bazaar χειροποίητων δημιουργιών από τη Μυρτώ Τσιβόλα Λαμπροπούλου: για πρώτη φορά στην Ελλάδα η καλλιτέχνης παρουσιάζει τη σειρά rubber bands από Rainbow Loom (TM).

Έκθεση ζωγραφικής «Νοηματική γλώσσα» της Εφης Νόϊφελτ:  σειρά σκίτσων από μολύβι και κάρβουνο με έμφαση στις χειρονομίες που «βουβά» εξηγούν το αίσθημα και το συναίσθημα.
21:00   Live stage στην οδό Πέλλης, Κρητική βραδιά με το συγκρότημα του Βαγγέλη Τσουβαλά.

Εις το Παυσίλυπον
21:00   Live stage στην οδό Μελενίκου, με τον Πετρολούκα Χαλκιά και την κομπανία του.

θέατρο OLVIO
16:00 – 20:00   Παρουσίαση σεμιναρίου σωματικού θεάτρου πλατφόρμας με τη Σοφία Πάσχου, σκηνοθέτη του Patari Project.
16:00 – 22:00   Έκθεση ζωγραφικής της Κατερίνας Δροσοπούλου

θέατρο Eliart
20:30   Παραδοσιακό Ιαπωνικό Hokuriku από τους ATENA DAIKO με τα Ιαπωνικά κρουστά (εισ. ελεύθερη).

Πολυχώρος Vault
19:00    Έκθεση φωτογραφίας των μαθητών του “Studio της Οδού Πλαταιών” (Σπουδή στο γυμνό και τη φωτογραφία δρόμου).
20:00   “Αρκετά πια με την Αντέλα” (Δ. Καρατζιά). Θεατρική παράσταση σε σκηνοθεσία Λίλλης Μελεμέ. (εισ. €7).

Baumstrasse
19:30   Ηλέκτρα Σοφοκλή (Silent).
20:30   Οιδίπους επί Κολωνώ (Cabaret).

Ταμπάκικα

Έκθεση Λαογραφικής & Κεραμικής τέχνης χειροποίητου κοσμήματος 

19:00 μμ Stand Up Magic show με τον Γιώργο Λούκα. Θα ακολουθήσει εντυπωσιακό happening με φωτιές και ξυλοπόδαρους.

By