Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

36ος Μαραθώνιος της Αθήνας: Ο Κενυάτης Μπρίμιν Μισόι ο μεγάλος νικητής της κλασικής διαδρομής

Πάνω από 55.000 δρομείς από 105 χώρες αγωνίζονται στο λεκανοπέδιο, αποδεικνύοντας τη δύναμη της ανθρώπινης θέλησης και ψυχής – Δείτε τους νικητές της κλασικής διαδρομής, αλλά και των αγώνων δρόμου 5 και 10 χλμ – Αναλυτικά οι διαδρομές

Διεξάγεται σήμερα ο αυθεντικός 36ος Μαραθώνιος Αθήνας και περισσότεροι από 50.000 δρομείς από 105 χώρες -από όλον τον κόσμο- έχουν κατακλύσει το λεκανοπέδιο, αποδεικνύοντας τη δύναμη της ανθρώπινης θέλησης και ψυχής. Πέραν της κλασικής διαδρομής των 42 χιλιομέτρων, περιλαμβάνονται διαδρομές 5 και 10 χιλιομέτρων, αλλά και αγώνες για παιδιά και Άτομα με ειδικές Ανάγκες.

Ο Κενυάτης αθλητής Μπρίμιν Μισόι είναι ο μεγάλος νικητής στην κλασική διαδρομή.

nikitis-kenya

Ο μαραθωνοδρόμος κάλυψε την κλασική διαδρομή των 42 χλμ σε χρόνο 2.10.57, γνωρίζοντας την αποθέωση κατά την είσοδο και τον τερματισμό του στο στάδιο «Καλλιμάρμαρο».

Σε κλίμα συγκίνησης ξεκίνησε στις 9.00 ακριβώς στον Μαραθώνα η κλασική διαδρομή του 36ου Μαραθωνίου της Αθήνας που διέρχεται από τον τόπο του μαρτυρίου τον περασμένο Ιούλιο, το Μάτι της Αττικής. Στη διαδρομή αυτή, με βάση τα τελευταία στοιχεία, συμμετέχουν 18.750 μαραθωνοδρόμοι.

marathonios02

Υπενθυμίζεται ότι ο αγώνας γίνεται στην κλασική διαδρομή και καθιερώθηκε προς τιμήν του άγνωστου Αθηναίου οπλίτη, ο οποίος το 490 π.Χ. έτρεξε από το Μαραθώνα στην Αθήνα για να ανακοινώσει την νίκη των Αθηναίων εναντίον των Περσών στη μάχη που διεξήχθη εκεί . Η διοργάνωση, όπως κάθε χρόνο, είναι αφιερωμένη στη μνήμη του αγωνιστή της ειρήνης και βουλευτή της ΕΔΑ Γρηγόρη Λαμπράκη, βαλκανιονίκη του στίβου στο άλμα εις μήκος.

marathonios04

marathonios03

Οι αγώνες δρόμου των 5 και των 10 χλμ στην Αθήνα

Tην εκκίνηση του αγώνα δρόμου των 10 χιλιομέτρων έδωσε στις 8.30 ακριβώς ο δήμαρχος Αθηναίων, Γιώργος Καμίνης, από τη Λεωφόρο Βασ. Σοφίας στο Σύνταγμα.

Στις 7:45 ξεκίνησε ο αγώνας δρόμου των 5 χιλιομέτρων από τη Λεωφόρο Βασ. Σοφίας, στο Σύνταγμα, και ακολούθησε τη διαδρομή: Λ. Βασ. Αμαλίας – Ελ. Βενιζέλου (Πανεπιστημίου) – Ρήγα Φεραίου – Ακαδημίας – Λ. Βασ. Σοφίας – αναστροφή Λ. Βασ. Σοφίας (ΝΙΜΙΤΣ) – Λ. Βασ. Σοφίας – Ηρ. Αττικού – Παναθηναϊκό Στάδιο.

Ξεκίνησε ο 36ος Μαραθώνιος της Αθήνας

Οι νικητές των αγώνων δρόμου 5 και 10 χλμ

Ο Ανδρέας Δημητράκης στους άνδρες και η Ανθή Κυριακοπούλου στις γυναίκες πρώτευσαν στο πρωινό αγώνα 5 χλμ του διεθνούς Μαραθωνίου της Αθήνας. Ο Δημητράκης σημείωσε και νέο ρεκόρ διαδρομής, αφού το προηγούμενο κατείχε ο Χρήστος Καλλίας με 14.49.   Ο Δημητράκης τερμάτισε σε 14.47, με δεύτερο τον Μάριο Αναγνώστου με 15.05 και τρίτο τον Θανάση Καλάκο με 15.25.

marathonios07

«Είμαι ευχαριστημένος που αγωνίστηκα ακόμη μια φορά σε αυτή τη διαδρομή. Είναι η πρώτη φορά που κερδίζω. Η συμμετοχή μου έγινε στο πλαίσιο της προετοιμασίας μου για τον κλειστό στίβο με αποκορύφωμα το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Γλασκωβης. Ελπίζω να είμαι και του χρόνου εδώ», είπε ο Δημητράκης.

Στις γυναίκες έγινε μάχη για τη νίκη, την οποία τελικά πήρε η Κυριακοπούλου με 17.28. Δεύτερη ήταν η Δάφνη Λαβασά με 17.30 και τρίτη η Ζωή Ανδρικοπούλου με 17.32.

Ο Γιώργος Τάσης στους άνδρες και η Γκλόρια Πριβιλέτζιο στις γυναίκες, πρώτευσαν στα 10 χλμ του Μαραθωνίου της Αθήνας. Ο Τάσης τερμάτισε σε 30.29 που είναι και νέο ρεκόρ αγώνα. Το προηγούμενο με 30.50 κατείχε ο περσινός νικητής Χρήστος Καλλίας, ο οποίος εφέτος τερμάτισε 2ος με 30.40, ενώ τρίτος κατετάγη ο Νίκος Σάκης με 30.59.

mara01

mara02

Η Πριβιλέτζιο τερμάτισε σε 35.23, αφήνοντας στην δεύτερη θέση με 35.51 την Αναστασία Καρακατσάνη, την κάτοχο του ρεκόρ αγώνα με 34.59 και πρωταγωνίστρια της διοργάνωσης τα τελευταία χρόνια, αφού έχει πάρει τη νίκη πέντε φορές, ενώ άλλες δύο έχει τερματίσει 2η. Τρίτη τερμάτισε η Βρετανίδα Χάνα Μπρουκς με 36.43, ενώ 5η ήταν η ταλαντούχα 13χρονη δρομέας, Γλυκερία Σκάρκου με 37.41. Ήταν ο πρώτος αγώνας της νεαρής αθλήτριας στα 10 χλμ και στον τερματισμό καταχειροκροτήθηκε από τους θεατές για την επιτυχία της.

Η εκκίνηση του αγώνα δρόμου SPECIAL OLYMPICS HELLAS (1.200 μ.), δόθηκε στις 8:50 από τη Λεωφόρο Βασ, Σοφίας στο Σύνταγμα και ακολούθησε τη διαδρομή Λ. Βασ. Σοφίας – Ηρ. Αττικού – Παναθηναϊκό Στάδιο.

Η εκκίνηση του αγώνα παίδων (1.200 μ.) δόθηκε στις 10:25 από τη Λεωφόρο Βασ. Σοφίας στο Σύνταγμα και ακολούθησε τη διαδρομή Λ. Βασ. Σοφίας – Ηρ. Αττικού – Παναθηναϊκό Στάδιο.