Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

ΑΕΚ-Ολυμπιακός 2-1: Αυτή τη φορά, η «κιτρινόμαυρη» νίκη σήμαινε και πρόκριση!

Σε πρωτάθλημα, Κύπελλο, «Καραϊσκάκη», ΟΑΚΑ – Η ΑΕΚ νίκησε παντού τον Ολυμπιακό φέτος – Το έκανε και απόψε και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου

Νίκησε στο ματς του πρωταθλήματος με ανατροπή (το 0-2, έγινε 3-2). Δεν έχασε στο πρώτο ματς Κυπέλλου στο «Καραϊσκάκης» (0-0). Νίκησε ξανά με ανατροπή στο πρωτάθλημα μέσα στο Φάληρο (από 1-0, 1-2). Και μέσα σε λίγα 24ωρα νίκησε εκ νέου για το Κύπελλο (2-1). Η ΑΕΚ έχει πάρει τον αέρα του Ολυμπιακού και προκρίθηκε στα ημιτελικά του θεσμού εκμεταλλευόμενη το καλό της διάστημα στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι Χριστοδουλόπουλος (57′) και Αραούχο (73′) έβαλαν τα γκολ της νίκης για την ΑΕΚ με τον Ολυμπιακό να καταφέρνει μόνο να μειώσει με τον Ταχτσίδη (83′) και να ανησυχήσει την «Ενωση» στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Η «Ενωση» συνεχίζει να είναι μέσα και στις τρεις διοργανώσεις (πρωτάθλημα 2η, Κύπελλο ημιτελικά και Εuropa League στους 32) την ίδια ώρα που ο Ολυμπιακός μένει μόνο στο πρωτάθλημα στο -4 από την κορυφή και στην τρίτη θέση.

Το πλάνο του Χιμένεθ

Ο Ισπανός τεχνικός άλλαξε την τακτική του σε σχέση με το παιχνίδι της Κυριακής. Αλλαγή σχηματισμού (από 4-2-3-1 σε 3-5-2) και φανέλα βασικού σε Λόπες (αριστερό χαφ), Λιβάια (φορ). Με την αναγκαστική αλλαγή του Λόπες (28′) ο σχηματισμός άλλαξε πάλι σε 4-2-3-1 με τον Χριστοδουλόπουλο να παίζει δεξιά και τον Μπακασέτα αριστερά.

Το πλάνο του Οσκαρ Γκαρθία

Δεν άλλαξε σχηματισμό (4-2-3-1) αλλά έβαλε στην ίδια ενδεκάδα Μιραλάς, Μάριν, Φορτούνη και Ανσαριφάρντ. Προέκυψαν και οι ατυχίες με τους Ενγκελς (τραυματίας), Σισέ (ενοχλήσεις στο ζέσταμα) κι αναγκαστικά πήγε ο Ρομαό στα στόπερ και οι Ζιλέ, Ταχτσίδης στα χαφ.

Ενα ημίχρονο χωρίς φάσεις

Δεν περιμέναμε κάτι καλύτερο από τις δύο ομάδες με βάση τα όσα μας είχαν δείξει στα προηγούμενα δύο παιχνίδια. Καμία σπουδαία φάση μπροστά από τις δύο εστίες, πολλά φάουλ, σκληρά μαρκαρίσματα και καμία διάθεση για δημιουργία. Ούτε από την ΑΕΚ ούτε από τον Ολυμπιακό. Οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν μόνο στο πρώτο τέταρτο ότι θα κυνηγήσουν το γκολ. Μιραλάς, Μάριν, Ανσαριφάρντ δεν τελείωσαν τις προϋποθέσεις που δημιουργήθηκαν όπως θα έπρεπε και οι «ερυθρόλευκοι» εμφανίστηκαν ξανά στην περιοχή του Μπάρκα στο 83′.

Η ΑΕΚ ήθελε να κρατήσει σε χαμηλό τέμπο το ματς (τουλάχιστον στο πρώτο ημίχρονο) και το κατάφερε. Δεν απειλήθηκε ουσιαστικά, δεν απείλησε σημαντικά (μόνο στη φάση του Κονέ στο 19′ με τον Ελληνα μέσο να κάνει τσαφ στην καλή σέντρα του Λόπες) και το ημίχρονο έκλεισε στο 0-0.

Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας, Μπακάκης, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Λόπες (28′ Χριστοδουλόπουλος), Σιμόες, Κονέ, Γκάλο, Μασούντ, Μπακασέτας (88′ Γαλανόπουλος), Λιβάια (66′ Αραούχο)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Οσκαρ Γκαρθία): Προτό, Ομάρ, Νικολάου, Ρομαό, Κούτρης, Ταχτσίδης, Ζιλέ (65′ Οφόε), Μιραλάς, Φορτούνης, Μάριν (69′ Πάρντο), Ανσαριφάρντ (76′ Τζούρτζεβιτς)