ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 1-1: Μοιρασιά στο ΟΑΚΑ

ΑΕΚ και Παναθηναϊκός έμειναν στο 1-1 στην πρεμιέρα των Playoffs της Super League στο ΟΑΚΑ.

Σ΄αυτό το πρώτο ματς των δύο ομάδων μετά από τρεις μήνες διακοπής λόγω κορωνοϊού, που διεξήχθη κεκλεισμένων των θυρών στο ΟΑΚΑ, οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με τον Μακέντα στο 65΄, ενώ η τυπικά γηπεδούχος ΑΕΚ ισοφάρισε με τον Λιβάγια στο 75΄.

Με την έναρξη του β΄ ημιχρόνου, ακυρώθηκε γκολ του Μακέντα με χρήση VAR για φάουλ στο ξεκίνημα της φάσης. Όμως στο 65΄ ο Ιταλός στέφθηκε σκόρερ, όταν ο Νάτζ «άδειασε» τους Σβάρνα, Βράνιες και πέρασε καταπληκτική ασίστ.

Ο Καρέρα άλλαξε αμέσως σχηματισμό (το είχε αποφασίσει πριν από το γκολ) με τον Ολιβέιρα αντί του Σιμόες και επιστροφή στο πολύ πιο ορθολογικό 4-2-3-1, όμως η ΑΕΚ είχε ήδη «σπαταλήσει» ενάμιση ημίχρονο. Ωστόσο, ο αντίκτυπος ήταν άμεσος.

Στο 76΄ ο Ολιβέιρα πέρασε τη μπάλα στον Λιβάγια και ο Κροάτης με διαγώνιο σουτ ισοφάρισε.

Στα τελευταία λεπτά η ΑΕΚ τα έπαιξε «όλα για όλα» με την είσοδο του Αραούχο, αλλά ήταν πλέον αργά και ο Αργεντινός δεν πρόλαβε να γίνει απειλητικός.

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Μπάρκας, Μπακάκης, Βράνιες, Σβάρνας, Λόπες, Σιμόες (66΄ Ολιβέιρα), Σιμάνσκι, Κρίστιτσιτς, Βέρντε (75΄ Κλωναρίδης), Μάνταλος (87΄ Αραούχο), Λιβάγια.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Κολοβέτσιος, Σένκεφελντ, Ινσούα, Κουρμπέλης, Δώνης (77΄ Μπουζούκης), Αγιούμπ (60΄ Νάτζ), Ζαχίντ (66΄ Ανουάρ), Χατζηγιοβάνης (77΄ Χατζηθεοδωρίδης), Μακέντα.