Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

Άγιαξ – Γιουβέντους 1-1

Ο «άγουρος» Άγιαξ ήταν καλύτερος της Γιουβέντους στο «Γιόχαν Κρόιφ Αρένα», όμως η «Μεγάλη Κυρία» στάθηκε όρθια στη Ολλανδία (1-1) και πήρε σαφές προβάδισμα εν όψει της ρεβάνς στο Τορίνο.

Από τη μία, τα θαυματουργά πιτσιρίκια του Έρικ τεν Χαχ που προέρχονταν από την «εκκωφαντική» πρόκριση επί της πρωταθλήτριας Ρεάλ Μαδρίτης. Από την άλλη, η σταθερή αξία Γιουβέντους, η οποία χάρη στο αξέχαστο κρεσέντο του Κριστιάνο είχε «γυρίσει» το εις βάρος της 2-0 της Ατλέτικο και είχε τσεκάρει το εισιτήριο για τα προημιτελικά.

Στα χαρτιά, η ομάδα του Αλέγκρι ήταν το ξεκάθαρο φαβορί του ζευγαριού, όμως στο πρώτο ματς του ζευγαριού χρειάστηκε να γλυτώσει από του ποδοσφαιρικού χάρου τα δόντια προκειμένου να σταθεί όρθια στην Ολλανδία- κι ας είχε, στο τέλος, την τεράστια ευκαιρία να «κλέψει» το ματς.

Τι ακριβώς έγινε στην πράξη: οι γηπεδούχοι μπήκαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι και μόλις στο 6΄ ο Ζίγιεκ με ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των δικτύων. 12 λεπτά αργότερα, ο ίδιος παίκτης μ” εκπληκτικό πλασέ εκτός περιοχής ανάγκασε τον Σέζνι να βγάλει πάρα πολύ δύσκολα σε κόρνερ, ενώ στο 25΄ ο Φαν Ντε Μπέεκ σπατάλησε τεράστια ευκαιρία για το 1-0.

Η Γιουβέντους απείλησε (σοβαρά) για πρώτη φορά στο 37΄ με τον Μπερναρντέσκι, ο οποίος πήρε την πάσα του Κριστιάνο και την έστειλε εντέχνως στον κάλαθο των αχρήστων. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι έχουν την τύχη να διαθέτουν στη σύνθεσή τους τον killer Ρονάλντο και ο Πορτογάλος «χτύπησε» γι” ακόμα ένα ματς: σέντρα ο Κανσέλο στο 45΄, τρομερή κεφαλιά-ψαράκι από τον 34χρονο σταρ των Ιταλών και 0-1, σαφώς κόντρα στη ροή του ματς.

Πριν προλάβουν καλά-καλά να βγουν οι δύο ομάδες στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, ο Άγιαξ- με μια φάση βγαλμένη από τα πιο υγρά αγωνιστικά όνειρα του Total Football- ισοφάρισε με τρομερό τελείωμα του Νέρες, που «έγραψε» το 1-1.