Ακατάλληλος… ΠΑΟΚ στην Κομοτηνή- το δράμα του ΟΦΗ…

Στην Κομοτηνή ακατάλληλος δεν ήταν ο αγωνιστικός χώρος αλλά… ο ΠΑΟΚ που γνώρισε βαριά ήττα με 3-1 από τον Πανθρακικό. Νωρίτερα ο Λεβαδειακός, που κάνει πορεία… πρωταθλητισμού στο β’ γύρο, πέρασε με νίκη από το Αγρίνιο, ενώ συγκινητικές στιγμές εκτυλίχτηκαν στο Ηράκλειο για το «αντίο» του ΟΦΗ…

thumbnailΉταν η πρώτη φορά που η ομάδα της Κομοτηνής καταφέρνει να πάρει έστω και βαθμό από τον ΠΑΟΚ, καθώς στις τελευταίες εννέα μεταξύ τους αναμετρήσεις για το πρωτάθλημα οι φιλοξενούμενοι μετρούσαν ισάριθμες νίκες.

Μια επιτυχία που ήρθε απόλυτα φυσιολογικά δεδομένου ότι ο ΠΑΟΚ ήταν ανούσιος επιθετικά σχεδόν σε όλο το 90λεπτο και από την άλλη, ο εξαιρετικά στημένος στην άμυνα Πανθρακικός πέταγε…φωτιές στην επίθεση.

Προηγήθηκε μόλις στο 7′ με γκολ του Ντιγκινί, ενώ στο 43′ «πλήγωσε» για δεύτερη φορά το «δικέφαλο» του βορρά με τον Μεχία να βγάζει μπαλιά από την άμυνά του σε αυτήν του ΠΑΟΚ, τον Παπαγιαννόπουλο να μην μπορεί να κόψει την μπάλα και με τον Τζάνη (που αποχώρησε τραυματίας στο ημίχρονο) να τελειώνει τη φάση με πολύ όμορφο πλασέ για το 2-0.

Στο δεύτερο μέρος ο Γεωργιάδης προσπάθησε να αλλάξει την κατάσταση περνώντας στο γήπεδο τον Περέιρα και τον Τζαβέλλα, που επέστρεψε σε ματς του «δικεφάλου» του βορρά για πρώτη φορά μετά την ήττα με 3-0 στην Τρίπολη. Στο 63’ ο Παπδόπουλος μείωσε με ωραίο σουτ, για να φτάσει στο 3-1 ο Πανθρακικός με πέναλτι του Ιγκορ στο 79’.

Στο 82’ ο πολύ κακός ΠΑΟΚ έμεινε με 10 λόγω αποβολής του Σκόνδρα, με δεύτερη κίτρινη.

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ (Χοσέ Ρόκα): Αθανασιάδης, Μεχία, Μελίσσης, Ποτουρίδης, Κάσες (66′ Ηλιάδης), Μπαϊκαρά, Εμπόου, Ρομέου, Ντιγκινί (90+1 Χασομέρης), Τσουμάνης, Τζανής (46′ λ.τρ. Ίγκορ).

ΠΑΟΚ (Γιώργος Γεωργιάδης): Ιτάνζ, Παπαγιαννόπουλος (46′ Τζαβέλλας), Βίτορ, Κωνσταντινίδης, Σκόνδρας, Τζιόλης, Νομπόα, Μακ (Κουλούρης), Γκολάσα (46′ Περέιρα), Παπαδόπουλος, Αθανασιάδης.

Σούπερ Λεβαδειακός

Βήμα παραμονής, νωρίτερα, για τον Λεβαδειακό ο οποίος πέρασε νικηφόρα από το Αγρίνιο, επικρατώντας 1-0 του Παναιτωλικού που έχασε έδαφος στην κούρσα για τα πλέι οφ. Το μοναδικό τέρμα πέτυχε στο 72ο λεπτό ο Μιλοσάβλιεβ.

1222044Το δράμα…

Στην Κρήτη, το μεσημέρι, το Ηράκλειο δάκρυσε. Ήταν η τελευταία παράσταση (χωρίς να διεξαχθεί το ματς με τον ΠΑΣ Γιάννινα) για τον ΟΦΗ…