Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Ανατροπή και «δώρο» σε Ολυμπιακό από Γιουβέντους

Με πολύ άγχος, η Γιουβέντους κατόρθωσε να επικρατήσει 2-1 της Σπόρτινγκ στο Τορίνο και να ανέβει μόνη δεύτερη στον τέταρτο όμιλο του Champions League. Πιάνιτς και Μάντζουκιτς έφεραν τούμπα το προβάδισμα που πήραν νωρίς οι Πορτογάλοι και βοήθησαν τον… Ολυμπιακό, που πλέον έχει πιο ρεαλιστικές πιθανότητες για την τρίτη θέση.

Τα «λιοντάρια» πάγωσαν το Τορίνο στο 12’, όταν ο Ζέλσον Μάρτινς βρέθηκε απέναντι στον Μπουφόν, ο οποίος απέκρουσε το πλασέ του, ωστόσο η μπάλα προσέκρουσε στον Άλεξ Σάντρο και κατέληξε στα δίχτυα των γηπεδούχων. Η ομάδα του Αλέγκρι χρειάστηκε λίγα λεπτά για να συνέλθει, αλλά ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση του ημιώρου ισοφάρισε με αριστουργηματική εκτέλεση φάουλ του Πιάνιτς. Η «Γηραιά Κυρία» αύξησε την πίεσή της στο δεύτερο μέρος αγγίζοντας αρχικά το προβάδισμα με τον Ντιμπάλα μέχρι τελικά να το πάρει με κοντινή κεφαλιά του Μάντζουκιτς στο 84’ από σέντρα του Ντάγκλας Κόστα, που μόλις είχε περάσει σαν αλλαγή. Παρά την είσοδο του Ντουμπιά η Σπόρτινγκ δεν κατάφερε να γίνει απειλητική και το 2-1 παρέμεινε ως το τέλος.

Γιουβέντους (Αλέγκρι): Μπουφόν, Στουράρο (84’ Ντάγκλας Κόστα), Μπενατιά (46’ Μπαρτζάλι), Κιελίνι, Σάντρο, Κεντίρα (62’ Ματουιντί), Πιάνιτς, Κουαδράδο, Ντιμπάλα, Μάντζουκιτς, Ιγκουαΐν.

Σπόρτινγκ (Ζέσους): Ρουί Πατρίσιο, Πιτσίνι, Κοάτες, Ματιέ, Κοεντράο (77’ Σίλβα), Καρβάλιο, Μπατάλια(87’ Ντουμπιά), Μάρτινς (76’ Παλίνια), Ακούνια, Μπρούνο Φερνάντες, Ντοστ.

Διαιτητής: Μάικλ Όλιβερ (Αγγλία).