Απίστευτη συγκίνηση σε όλη την Ιταλία για τον Αστόρι

Σε όλη την Ιταλία κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή για τον αδικοχαμένο αρχηγό της Φιορεντίνα, ενώ στον αγώνα των «βιόλα» με τη Μπενεβέντο η ατμόσφαιρα ήταν κάτι παραπάνω από φορτισμένη…

Ο Νταβίντε Αστόρι «έφυγε» στα 31 του από ανακοπή καρδιάς, την Κυριακή 4 Μαρτίου, ενώ κοιμόταν πριν από παιχνίδι της ομάδας του. Η είδηση του θανάτου του σκόρπισε θλίψη σε όλη την ποδοσφαιρική Ευρώπη, πολύ περισσότερο στην Ιταλία. Οι στιγμές που εκτυλίχθηκαν στη διάρκεια της εβδομάδας αλλά και στην κηδεία του αδικοχαμένου Ιταλού ποδοσφαιριστή, ήταν ιδιαίτερα συγκινητικές και «φορτισμένες» συναισθηματικά.

Ακόμα περισσότερη ήταν η συγκίνηση στο πρώτο παιχνίδι της Φιορεντίνα στο «Αρτέμιο Φράνκι», μετά τον θάνατο του αρχηγού της. Η «Βιόλα» υποδέχθηκαν τη Μπενεβέντο κι όπως ήταν λογικό πριν τον αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του. Τα δάκρυα δύσκολα μπορούσαν να συγκρατηθούν από τους οπαδούς αλλά και τα μέλη της ομάδας, που παρατάχθηκαν στη σέντρα φορώντας φανέλες που έγραφαν «Αστόρι 13» για να τιμήσουν τη μνήμη του.

Στο 13’ της αναμέτρησης, ο διαιτητής Πάσκουα διέκοψε συμβολικά την αναμέτρηση αφού ο Αστόρι φορούσε τον αριθμό 13 στη φανέλα του στην ομάδα της Φλωρεντίας και τότε στην «Curva Fiesole», το πέταλο των φανατικών οπαδών των «βιόλα», εμφανίστηκε ένα εντυπωσιακό «κορεό» που έγραφε «Αστόρι 13».

Την ίδια ώρα και σε άλλα γήπεδα της Ιταλίας τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή πριν τη σέντρα προς τιμήν του αδικοχαμένου 31χρονου, ενώ ιδιαίτερη συγκίνηση επικράτησε και στη Σαρδηνία. Συγκεκριμένα στον αγώνα της Κάλιαρι, ομάδα στην οποία έπαιξε 174 ματς πριν πάει στη Φιορεντίνα, με αντίπαλο τη Λάτσιο όπου επίσης υπήρξαν εκδηλώσεις μνήμης για τον Αστόρι.

Για την ιστορία, η Φιορεντίνα νίκησε 1-0 τη Μπενεβέντο με γκολ του Βίτορ Ούγκο στο 25’ της αναμέτρησης. Ο Ούγκο ήταν ο ποδοσφαιριστής που ουσιαστικά αντικατέστησε τον Αστόρι στην ενδεκάδα των «Βιόλα» ενώ μόλις σκόραρε πήγε στον πάγκο και στάθηκε σε στάση προσοχής μπροστά από ένα t-shirt αφιερωμένο στον Αστόρι…