Τρίτη, 19 Μαρτίου, 2024

Άρης – ΑΕΚ: Τεσσάρα με Ολιβέιρα και σαν το… σπίτι της στα εκτός έδρας

Η ΑΕΚ ήταν ανώτερη καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα και επικράτησε του Άρη στο “Κλεάνθης Βικελίδης” με 1-4, για την 6η αγωνιστική των Play Off της Superleague, προσπερνώντας τον ΠΑΟΚ στη βαθμολογία και κάνοντας το 3Χ3 στα εκτός έδρας ματς την ώρα που δεν έχει ακόμα νίκη εντός έδρας!

Στο +2 από τον ΠΑΟΚ βρίσκεται πλέον η ΑΕΚ, που δεν άφησε ανεκμετάλλευτο το “δώρο” που της έκανε χθες (4/7) ο ΟΦΗ, αφού με τον Ολιβέιρα (25′, 52′) να ρίχνει το “τείχος” που ύψωσε ο Κουέστα για τον Άρη, μετουσίωσε την καθολική υπεροχή της στο ματς, η οποία αμφισβητήθηκε μόνο όταν ο Μπρούνο Γκάμα (29′) ισοφάρισε προσωρινά.

Η Ένωση έφτασε στην επικράτηση με 1-4, αφού Σιμόες (60′) και Σιμάνσκι (84′) έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των φιλοξενούμενων, που έβαλαν ισχυρές βάσεις για την κατάληψη της δεύτερης θέσης που οδηγεί στα προκριματικά του Champions League της επόμενης περιόδου.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε το ματς με διάθεση να πάρει από την αρχή την πρωτοβουλία των κινήσεων και να επιτεθεί, πράγμα που έκανε, έχοντας την πρώτη καλή στιγμή του αγώνα στο 3ο λεπτό, με τον Μάνταλο να μη βρίσκει όπως θα ήθελε τη μπάλα στην κεφαλιά που επιχείρησε από κοντά, μετά από σέντρα του Βέρντε.

Οι φιλοξενούμενοι “στρίμωξαν” τον Άρη στο μισό γήπεδο και δημιουργούσαν καλές προϋποθέσεις, χαλώντας τα ωστόσο στην τελική πάσα ή προσπάθεια, αλλά στο 25ο λεπτό, ο Ολιβέιρα πήρε την μπάλα από τον Βέρντε, στο ημικύκλιο της περιοχής και με όμορφη περιστροφή γύρισε και σούταρε άμεσα, στέλνοντας τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Κουέστα που αιφνιδιάστηκε και το 0-1 ήταν γεγονός.

Η Ένωση δεν έδειξε διάθεση να κατεβάσει ταχύτητα και συνέχισε να πιέζει ψηλά τον Άρη, ωστόσο ο Μπρούνο Γκάμα στο 29′, στην πρώτη τελική προσπάθεια των γηπεδούχων στο ματς, σούταρε από τα 20 μέτρα περίπου με την μπάλα να κοντράρει στον Τσιγκρίνσκι και να μπερδεύει τον Μπάρκα, ο οποίος, όντας στην αντίθετη κίνηση, δεν πρόλαβε να σταματήσει την πορεία της προς τα δίχτυα.

Η εξέλιξη αυτή “σάστισε” τους φιλοξενούμενους στα επόμενα λεπτά, με τον Άρη να παίρνει να… ξεμυτίζει επιθετικά, αλλά χωρίς να απειλήσει ουσιαστικά.

Η ΑΕΚ πήρε σταδιακά ξανά τα ηνία του ματς, αλλά το μπαράζ ευκαιριών στο δίλεπτο 42′-44′ έπεσε πάνω στο τείχος που ύψωσε ο Κουέστα, ο οποίος είπε “όχι” με διαδοχικές επεμβάσεις, σε κοντινές κεφαλιές του Μάνταλου (42′), Σβάρνα (43′) και στο τετ-α-τετ του Κρίστιτσιτς (44′) κρατώντας την ισοπαλία μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, αφού το γκολ που πέτυχε ο Μάνταλος στο 45’+2′ ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι πέρα από την ένταση που ανέβασε η ΑΕΚ, συνεχίζοντας στο ίδιο επιθετικό μοτίβο. Ο Κουέστα απέκρουσε το δυνατό σουτ του Λιβάγια, μέσα από την περιοχή, στο 49′, αλλά στο 52′ ο Ολιβέιρα με το δεύτερο προσωπικό του γκολ έβαλε την ΑΕΚ και πάλι μπροστά στο σκορ, με όμορφη εκτέλεση σε τετ-α-τετ, όπου βρέθηκε αφού ο Μάνταλος του έδωσε την 11η ασίστ του στο πρωτάθλημα.