Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

Basket League, Ιωνικός Νικαίας – Παναθηναϊκός 65-110: Προπόνηση με… Περσίδη πριν από τη Φενέρ

Λίγο-πολύ δεν αποτελεί έκπληξη η εικόνα του αγώνα μεταξύ Ιωνικού-Παναθηναϊκού.

Ήταν δεδομένο ότι οι «πράσινοι» θα έψαχναν ένα εμφατικό παιχνίδι στην Basket League, όχι τόσο από αγωνιστικής άποψης, όσο από ψυχολογικής. Άλλωστε η καλή ψυχολογία είναι αυτή που λείπει στα ματς της EuroLeague, όπως επίσης και η «φρεσκάδα» στην φυσική κατάσταση.

Ο Πιτίνο φρόντισε να μοιράσει τον χρόνο συμμετοχής μετά και την απουσία του Νικ Καλάθη και να πάρει πράγματα απ” όλους!

Εκείνος που έκλεψε την παράσταση δεν ήταν άλλος από τον Νίκο Περσίδη, ο οποίος δεν έχει ιδιαίτερο χρόνο συμμετοχής ωστόσο απέναντι στον Ιωνικό ήταν εξαιρετικός!

Στα 12:45 που χρησιμοποιήθηκε πρόλαβε να πετύχει 15 πόντους με 5/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 ριμπάουντ. Αν μη τι άλλο έδειξε ότι μπορεί να σταθεί στα ματς της ΕΚΟ Basket League ώστε να παίρνουν «ανάσες» οι συμπαίκτες του ενόψει των αγώνων της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης.

Οι «πράσινοι» ουσιαστικά έκαναν μια… καλή προπόνηση ενόψει του αγώνα με τη Φενέρμπαχτσε έχοντας έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, ενώ σκόραραν και οι 12 που είχε ο Αμερικανός προπονητής στην διάθεσή του. Πολύ καλός και ο Ουάιλι ο οποίος είχε double-double στο ματς με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Η ευστοχία του Τζίμερ Φριντέτ έξω από τα 6.75 μέτρα στάθηκε αρκετή για να «ανοίξει» από νωρίς η «ψαλίδα» στο σκορ, ο Παναθηναϊκός να βλέπει το καλάθι του Ιωνικού σαν… βαρέλι και την ίδια ώρα να «κοπούν» τελείως τα πόδια των γηπεδούχων.

Ε, δεν ήθελε και πολύ ο δείκτης του σκορ να πάρει τεράστιες διαστάσεις. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο πεντάλεπτο το σκορ ήταν 4-23 για λογαριασμό του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ, δείγμα της τεράστιας διαφοράς των δύο ομάδων μέσα στις τέσσερις γραμμές του παρκέ.

Το δεκάλεπτο έκλεισε στο +20 για τον Παναθηναϊκό (16-36) έχοντας 14/23 σουτ εκ των οποίων 5/9 τρίποντα, έναντι μόλις 5/17 του γηπεδούχου Ιωνικού.

Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στη συνέχεια. Το μόνο που συνέβαινε στο «Σοφία Μπεφόν» με μαθηματική ακρίβεια ήταν η διαφορά να παίρνει τεράστιες διαστάσεις.

Το +35 του ημιχρόνου (32-67) αποτυπώνει την πραγματικότητα, με τους «πράσινους» να είχαν στο πρώτο μισό του αγώνα 17/26 δίποντα, 10/17 τρίποντα, 20 ριμπάουντ περισσότερα (31-11!!!) και διπλάσιες ασίστ (19-8!!) ενώ ο Ιωνικός σούταρε με 32% εντός παιδιάς (12/37) εκ των οποίων 17% στα τρίποντα (3/17).

Οι Φριντέτ (12π., 4/6τρ.) και Μήτογλου (11π., 2/2δίπ., 2/2τρ., 1/2β., 6ρ.) ήταν εκείνοι που είχαν ξεχωρίσει περισσότερο από τον Παναθηναϊκό, ο Ράις έδινε παρέδωσε show με τις εξαιρετικές του εμπνεύσεις στις ασίστ (6ασ.) ενώ από τον Ιωνικό ο Βίνσεντ Σίμπσον είχε σημειώσει τους μισούς πόντους (16π. από τους 32π.) της ομάδας του στο ημίχρονο.

Η διαφορά έφτασε και τους 40 πόντους (32-72) στο 21′ αλλά έκτοτε ο Παναθηναϊκός άρχισε να τραβάει… χειρόφρενο, να ρίχνει τον ρυθμό σε άμυνα και επίθεση και να δέχεται εύκολα, σε γενικές γραμμές, καλάθια. Αποτέλεσμα;

Οι γηπεδούχοι να πραγματοποιήσουν ένα επιμέρους 20-5 και να μειώσουν σε 52-77 τέσσερα λεπτά πριν από το τέλος της γ” περιόδου (58-84). Ο Σίμπσον συνέχιζε… ακάθεκτος, ενώ ανέβασαν την απόδοσή τους και οι Δημάκος, Σακελλαρίου.

Και πάλι. Ο Παναθηναϊκός μπόρεσε να επαναφέρει την διαφορά τη διαφορά στους 40 πόντους και πιο συγκεκριμένα στο +41 (58-99) στα μέσα του τελευταίου δεκαλεπτου.

Τα δεκάλεπτα: 16-36, 32-67, 58-84, 65-110