Τετάρτη, 17 Απριλίου, 2024

Basketball Champions League, ΠΑΟΚ – Ντιζόν 77-84: Πλέον ελπίζει μόνο… μαθηματικά

Η Ντιζόν έφυγε με τη νίκη από τη Θεσσαλονίκη επικρατώντας του ΠΑΟΚ με 77-84. Η ελληνική ομάδα πλέον διατηρεί μαθηματικές μόνο ελπίδες πρόκρισης.

Οι Θεσσαλονικείς από την αρχή του παιχνιδιού είχαν το προβάδισμα στο σκορ και μάλιστα με καλάθι του Σόρτερ έκαναν το 22-15, (8′). Οι φιλοξενούμενοι όμως με τρίποντα των Σόλομον και Λελούπ ισορρόπησαν γρήγορα (29-28 (13′). Καμία εκ των δύο ομάδων δεν έδινε σημαντική προσοχή στις αμυντικές της υποχρεώσεις με αποτέλεσμα καμία να ξεφεύγει στο σκορ (34-36, 16′).

Οι Γάλλοι έπιασαν στον «ύπνο» τους παίκτες του Χαραλαμπίδη και με σερί 12-0 βρέθηκαν χωρίς κόπο στο +15 (41-56, 13′). Ο ΠΑΟΚ ανέκτησε την συγκέντρωσή του, βελτίωσε την άμυνά και με τους Σχίζα και Τσόχλα κάλυψε το χαμένο έδαφος και ισοφάρισε με τον Σόρτερ με τη λήξη της περιόδου σε 60-60.

Η εξέλιξη του σκορ έδειχνε πως όποια εκ των δύο ομάδων κατάφερνε να πάρει διαφορά 4-5 πόντων θα πανηγύριζε τη νίκη. Ο Μπράουν ισοφάρισε στους 73 πόντους (37′), όμως ο Χόλστον με τρίποντο το μετέτρεψε λίγο μετά σε 77-82 (50» πριν τη λήξη) και χάρισε τη νίκη στη Ντιζόν.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Οι Γάλλοι είχαν 13/29 τρίποντα κι έδωσαν 23 ασίστ. Ο ΠΑΟΚ τα πήγε υπέροχα στα ριμπάουντ (44-33), αλλά δεν τα εκμεταλλεύτηκε.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ούλμερ ολοκλήρωσε με 15 πόντους και 11 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μπεστ έπαιξε 14 λεπτά προσφέροντας μόλις 3 πόντους και 2 ριμπάουντ. Δεν βοήθησαν Νόουλς και Μαργαρίτης αν και ο Ελληνας σέντερ έπαιξε τραυματίας.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Χόλστον είχε 8 πόντους, 6 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 77-76 ο ΠΑΟΚ είχε άστοχο σουτ και 2 λάθη ενώ η Ντιζόν 2/2 τρίποντα και 1/1 δίποντο

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο ΠΑΟΚ τις κακές επιλογές στα τελευταία 2 λεπτά. Η Ντιζόν την κακή δουλειά στο αμυντικό ριμπάουντ.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το εντυπωσιακό κόψιμο του Σχίζα στην τρίτη περίοδο της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 41-44, 60-60, 77-84