Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Ch. League: Ανατροπή αλά Μάντσεστερ η Ντόρντμουντ

1365522054_714365_1365534874_album_grandeΤην δόξα των «μπέμπηδων» από τον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ του 1999, ζήλεψε η Ντόρντμουντ που κατάφερε να αφήσει εκτός την Μάλαγα επικρατώντας 3-2, όπως και η Γαλατασαράι που αποκλείστηκε όμως από την Ρεάλ Μαδρίτης.

Στο «Βεστφάλεν» και στην ρεβάνς του 0-0, η Μάλαγα έδειξε από την αρχή οτι δεν θα αποτελούσε εύκολη υπόθεση, ανοίγοντας το σκορ στο 25′ με τον Χοακίν, όμως 15 λεπτά αργότερα ο Λεβαντόφσκι ισοφάρισε σε 1-1.

Και ενώ το παιχνίδι είχε μπει στο τελευταίο του δεκάλεπτο, πήρε φωτιά με απανωτά γκολ και συνεχόμενες εναλλαγές συναισθημάτων. Ο Ελισέου από θέση οφσάιντ έκανε το 1-2 στο 82′ και φάνηκε να «κλειδώνει» την πρόκριση στην ομάδα του, όμως λογάριαζε χωρίς τον… ξενοδόχο.

Οι Σαντάνα (90′) και Ρέους (92′) ζήλεψαν την δόξα των Σέρινγχαμ και Σόλσκιερ από την ανατροπή της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επί της Μπάγερν Μονάχου το 1999 και με τα δύο γκολ που πέτυχαν, έδωσαν στην Μπορούσια το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

Στο άλλο ματς της ημέρας, η Ρεάλ Μαδρίτης, έχοντας το υπέρ της 3-0 από το «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» μπορεί να προηγήθηκε με τον Ρονάλντο (8′), αλλά τα γκολ των Έμπουε (57′), Σνάιντερ (71′) και Ντρογκμπά (72′) άρχισαν να την αγχώνουν.

Το δεύτερο τέρμα όμως του Κριστιάνο στο 90′, εξαφάνισε τις ήδη περιορισμένες, σε εκείνο το σημείο, ελπίδες της Γαλατασαράι.