Χρυσό μετάλλιο, για τον Πετρούνια στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Μπακού

Το χρυσό μετάλλιο στο στήθος, κατέκτησε στο Μπακού ο Λευτέρης Πετρούνιας, ο οποίος θριάμβευσε στον τελικό των κρίκων, στο παγκόσμιο κύπελλο ενόργανης “AGF Trophy 2017”, ενώ ο Κωνσταντίνος Κωνσταντινίδης κατέλαβε την 5η θέση.

Ο χρυσός Ολυμπιονίκης, κατέκτησε άνετα την πρώτη θέση στον τελικό του αγαπημένου του οργάνου με 15,466 βαθμούς, αφού εκτέλεσε για άλλη μία φορά εξαιρετικά το πρόγραμμά του με συντελεστή δυσκολίας 6,30, με τον «Ζορμπά» να ακούγεται για άλλη μία φορά από τα μεγάφωνα της επιβλητικής “Milli Gimnastika Arenasi”.

Τον Έλληνα αθλητή, ακολούθησαν στο βάθρο ο Ιάπωνας Καζουγιούκι Τακέντα (14,766 β.) και ο Ουκρανός Γεβγκέν Γιουντένκοφ (14,233 β.).

Παρών στον τελικό των κρίκων ήταν και ο Κωνσταντίνος Κωνσταντινίδης, ο οποίος πήρε την τιμητική 5η θέση με 13,800 βαθμούς (βαθμός εκτέλεσης: 8,100, βαθμός δυσκολίας: 5,70), αλλά έχασε ένα μετάλλιο που ασφαλώς ήταν μέσα στις δυνατότητές του: