Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Διαγωνισμός τριπόντων… και 87-65 τον Πανιώνιο ο Ολυμπιακός

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν 14 εύστοχα τρίποντα – Οι Πειραιώτες συνάντησαν κάποια προβλήματα λόγω της κακής τους άμυνας

Ο Ολυμπιακός έκλεισε με νίκη το 2017 επικρατώντας του Πανιωνίου με 87-65. Οι Πειραιώτες αντιμετώπισαν κάποια προβλήματα στο πρώτο ημίχρονο κυρίως λόγω της κακής τους άμυνας, ωστόσο στο δεύτερο 20άλεπτο έπαιξαν πολύ καλύτερα κι έφτασαν άνετα στη νίκη. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου ευστόχησαν 14 φορές πίσω από τα 6.75 (Τόμπσον 6/9) κι έδωσαν 26 ασίστ (Σπανούλης 11).

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν ιδανικά και με 3 τρίποντα (Ουίλτζερ 2/2) προηγήθηκαν με 13-0 (4’). Ο Πανιώνιος άλλαξε πολλά μέλη της πεντάδας τους και η αλήθεια είναι πως η είσοδος των Τσούπκοβιτς και Κράβιτς δημιούργησε προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα (26-20, 10’). Στην δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός δεν έπαιξε καλή άμυνα και ο Πανιώνιος χάρη στους ξένους τους κυρίως έμενε σε κοντινή απόσταση στο σκορ (30-26, 13’) ενώ με δύο συνεχόμενα καλάθια του Δίπλαρου ισοφάρισε στους 41 πόντους (18’).

ΟΙ παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου μπήκαν με απόλυτη συγκέντ4ρωση στην τρίτη περίοδο ως προς τα αμυντικά τους καθήκοντα. Οι φιλοξενούμενοι αδυνατούσαν να βρουν σκορ κάνοντας κυρίως βεβιασμένες και εγωιστικές επιλογές. Στην άλλη πλευρά Παπανικολάου σκόραρε, Σπανούλης πάσαρε (11 ασίστ) και η διαφορά έφτασε στο +17 (64-47, 26’).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το σκηνικό δεν άλλαξε καθόλου και με τον Χόλις Τόμπσον να βάζει το ένα τρίποντο μετά το άλλο (6/9) οι Πειραιώτες πήγαν στο +26 (83-57, 36’).

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Σοβαρεύτηκε στην άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο (δέχτηκε 20 πόντους), είχε 14 τρίποντα (41%), έδωσε 26 ασίστ κι είχε 18 περισσότερα ριμπάουντ (45-27).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Χόλις Τόμπσον σε 29:14 είχε 24 πόντους (3/5δ., 6/9τρ., 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ κι ένα λάθος.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Κρις ΜακΝίλι σε 15’ έμεινε άποντος και δε βοήθησε καθόλου την ομάδα του.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με επιμέρους σκορ 14-2 και ουσιαστικά έκρινε το αποτέλεσμα.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Γιώργος Μπόγρης τα πήγε περίφημα σε άμυνα και επίθεση έχοντας 11 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Ο Βασίλης Σπανούλης έκανε άνω κάτω την αντίπαλη άμυνα με 11 ασίστ.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η πάσα στον αέρα του Τολιόπουλου στον Μπόγρη για το καλάθι του Έλληνα σέντερ στο 36’ της αναμέτρησης.

TI ΠΕΤΑΝΕ: Ο Ολυμπιακός την άμυνα του πρώτου ημιχρόνου. Ο Πανιώνιος τις κακές επιλογές στο δεύτερο ημίχρονο.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 50-45, 70-51, 87-65