Έχασε δικό του παιχνίδι ο Ολυμπιακός

Παρά τη μεγάλη απουσία του Βασίλη Σπανούλη, οι «ερυθρόλευκοι» κοίταξαν στα μάτια της Φενέρμπαχτσε, με το καταστροφικό τέταρτο δεκάλεπτο να τους κοστίζει την ήττα (67-64), αλλά παράλληλα να τους δίνει το πάνω χέρι για το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs, αφού υπερασπίστηκαν το +9 από το ΣΕΦ!

Στο 16-7 έπεσαν οι πρωταθλητές Ελλάδας, με την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς να είναι πλέον στο 15-8.

Ονειρική ήταν η τρίτη περίοδος για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, καθώς έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 22-7, ωστόσο στην τέταρτη ήταν η σειρά των Τούρκων να απαντήσουν, αφού έκαναν ένα 15-0 σερί και μετέτρεψαν το 50-60 σε 65-60, μέσα σε επτά λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 40-34, 47-56, 67-64

Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Ούντο 6, Άντιτς, Μπογκντάνοβιτς 27 (3), Μπένετ, Σλούκας, Νάναλι, Βέσελι 5, Κάλινιτς 4, Ντίξον 8 (2), Ντατόμε 17 (3).

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 17 (1), Μπιρτς 5, Παπαπέτρου 2, Γουότερς 4, Αγραβάνης 1, Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 10 (1), Παπανικολάου 13 (3), Λοτζέσκι 4 (1).