Ένα ημίχρονο αρκούσε στον Ολυμπιακό (84-68 τον Άρη)- άσφαιρος ο Σπανούλης!

Σε ένα παιχνίδι, όπου ο ηγέτης του σίγησε πλήρως, ο Ολυμπιακός και πάλι δε δυσκολεύτηκε να επιβληθεί επί του Άρη. Μπορεί στο πρώτο ημίχρονο να βρήκαν σθεναρή αντίσταση από τους Θεσσαλονικείς, οι οποίοι όπως και στο ματς με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ, έδειχναν να μπορούν να φανούν ανταγωνιστικοί, όμως οι παίκτες του Σφαιρόπουλου, πατώντας «γκάζι» στην επανάληψη, ξεκαθάρισαν την κατάσταση και σχετικά εύκολα έφτασαν στο τελικό 84-68.

pegasus_LARGE_t_1041_106455537_type12395Το ματς, βέβαια, δεν είχε ξεκινήσει ευοίωνα για τους «ερυθρολεύκους», με το σύνολο του Δημήτρη Πρίφτη να μπαίνει πιο δυναμικά στο παρκέ, και με τους Πάσαλιτς, Βεζένκοφ για μπροστάρηδες, σε συνδυασμό με την εκμηδένιση του Σπανούλη στο θέμα του σκοραρίσματος βρέθηκε μπροστά με 9-11 στο έκτο λεπτό. Οι «κίτρινοι» διατηρούσαν την πρωτοκαθεδρία, όταν στο τελευταίο λεπτό του πρώτου δεκαλέπτου ο Ολυμπιακός άρχισε να βρίσκει λύσεις χωρίς τον αρχηγό του, με τους πρώτους έντεκα πόντους του να έχουν έρθει από τη ρακέτα και τους Λαφαγιέτ, Σλούκα να αναλαμβάνουν να βοηθήσουν από πλευράς γκαρντ, προκειμένου το δεκάλεπτο να λήξει με 17-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός αρχίζει να γίνεται πιεστικότερος, μπαίνοντας «φουριόζος» και παίρνοντας γρήγορα το προβάδισμα. Παράλληλα, με τους Πρίντεζη και Λοτζέσκι να δίνουν το δικό τους «στίγμα» φτάνουν τη διαφορά στα επίπεδα των οκτώ πόντων (32-24). Ο Άρης, όμως, επέμεινε και σε αυτό το σημείο, μειώνοντας στους τέσσερις πόντους με γρήγορο 4-0, με τον Βεζένκοφ να είναι ασταμάτητος και τον Αντεγκμπόγιε να προστίθεται σε σχήμα μαζί με τον Πάσαλιτς. Ο Λαφαγιέτ είχε πάρει ωστόσο… φόρα από το ματς με την Αρμάνι Μιλάνο και μαζί με τον Πρίντεζη έφεραν τη διαφορά στους δέκα (45-35), με την οποία έκλεισε το ημίχρονο.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ένα «σόου» των Πέτγουει και Ντάνστον. Πραγματοποιώντας άλλη μία εξαιρετική βραδιά ως δίδυμο στη ρακέτα, οι δύο Αμερικανοί βοήθησαν τα μέγιστα στο να «εκτοξευτεί» η διαφορά πάνω από τους 20 πόντους και το σκορ να γίνεται 67-46, πριν ο Αντεγκμπόγιε μειώσει με τρίποντο από τα οκτώ μέτρα σε 67-49.

Αυτό έδωσε δύναμη στους παίκτες του Πρίφτη να μπουν πιο δυναμικά στην τελευταία περίοδο, εκμεταλλευόμενοι ενδεχόμενη χαλάρωση των «ερυθρολεύκων» και μειώνοντας σε 69-57, 8:30 λεπτά περίπου πριν το φινάλε, με τον Ριντ να «σπρώχνει» τους συμπαίκτες του. Ο Πρίντεζης, όμως, με καλάθι και φάουλ απάντησε και «έσβησε» όποια όνειρα επιστροφής, με τον Σπανούλη να δίνει εκείνη τη στιγμή την απαιτούμενη ηρεμία για να αντιδράσει η ομάδα στο «ξέσπασμα» του Άρη και το υπόλοιπο να προσφέρεται για… οκάδες λαθών και να αποδεικνύεται τυπική διαδικασία.

Δεκάλεπτα: 17-17, 45-35, 67-49, 84-68.
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 15 (2/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα), Ντάνστον 12 (6/7 δίποντα), Χάντερ 4 (6 ριμπάουντ), Σπανούλης (9 ασίστ), Σλούκας 8 (2), Λαφαγιέτ 14 (3/6 τρίποντα, 5 ασίστ), Λοτζέσκι 4, Πρίντεζης 16 (6/7 δίποντα), Μάντζαρης 3 (1/5 τρίποντα), Καββαδάς 1, Κατσίβελης, Ντάρντεν 7.
Άρης (Πρίφτης): Πάσαλιτς 10 (2/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Ριντ 11, Τόμας 12 (1/4 τρίποντα, 7 ασίστ), Πουλιανίτης 2, Χαρίσης 2, Καραθανάσης 4, Βεζένκοφ 14 (6/13 δίποντα), Νέιμικ 2 (8 ριμπάουντ), Μούρτος, Αντεγκμπόγιε 11 (1).

Πηγή: basketblog.gr