Εθνική τραγωδία δίχως τέλος!

Τραγική πάλι η Εθνική! Μία Ελλάδα που παρέπαιε για 30 λεπτά κόντρα στη Φινλανδία, άργησε να «ξυπνήσει» και έτσι ηττήθηκε 89-77, με αποτέλεσμα να θέλει μόνο νίκη με την Πολωνία για να πάει στους «16».

Όπως και στο παιχνίδι με την Σλοβενία, έτσι και σ’ αυτό, ο Κώστας Μίσσας επέλεξε τον Παπαγιάννη στο «5», μαζί με τους Πρίντεζη, Παπανικολάου, Σλούκα και Καλάθη, στην αρχική πεντάδα. Ωστόσο, η Ελλάδα έκανε τραγικό ξεκίνημα στην αναμέτρηση, καθώς από τη μία η αστοχία και από την άλλη τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ, έδωσαν το δικαίωμα στη Φινλανδία να μπει με ένα 0-8, στα πρώτα τρία λεπτά. Περίπου πέντε λεπτά χρειάστηκαν για να πετύχουν οι διεθνείς μας το πρώτο τους καλάθι εντός πεδιάς, με τους οικοδεσπότες να απαντούν με το +13 (3-16). Στη συνέχεια, η «επίσημη αγαπημένη» βρήκε κάποιες λύσεις επιθετικά, αλλά «πλήρωσε» πολύ ακριβά τα τραγικά ποσοστά στις βολές, καθώς επίσης και την ευστοχία των Φινλανδών έξω από τα 6,75μ., με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να τη βρίσκει στο -9 (14-23).

Ούτε στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου άλλαξε εικόνα του ματς. Η Εθνική πετύχαινε καλάθι με το… ζόρι, ενώ από την άλλη, ο Μάρκανεν ήρθε με πολλά κέφια από τον πάγκο, διατηρώντας την Φινλανδία σε διψήφια απόσταση (18-30). Με την είσοδο των Παππά και Παπαπέτρου στο παρκέ, η Ελλάδα ανέβασε στροφές και παρουσίασε κάποια σημάδια βελτίωσης (29-35), αλλά οι οικοδεσπότες συνέχισαν το… βιολί τους στα τρίποντα, πηγαίνοντας ξανά στο +12 (29-41), στα τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Η κακή εικόνα της ομάδα του Μίσσα συνεχίστηκε και στον εναπομείναντα χρόνο, καθώς συνέχισε να χάνει τα αμυντικά ριμπάουντ, με τους Φινλανδούς να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το +12 (33-45).

Η… ανυπαρξία της Εθνικής μας και στις δύο πλευρές του παρκέ συνεχίστηκε και στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, με τους Φινλανδούς από την άλλη να εξακολουθούν να κάνουν… πάρτι, σκοράροντας όπως ήθελαν, για να πάνε στο +20 (36-56), μέσα σε τέσσερα λεπτά. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το παιχνίδι έγινε πολύ ελεύθερο, με τον Σλούκα και κάποιες… εμπνεύσεις του να κρατούν την Ελλάδα στο σκοράρισμα (45-60). Ωστόσο, η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε καθόλου μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, το οποίο βρήκε το σύνολο του Μίσσα να ήταν στο -15 (52-67).

Λόγω της απόστασης στο σκορ, η Φινλανδία μπήκε πολύ χαλαρή στην τέταρτη περίοδο. Αυτό, όχι μόνο το εκμεταλλεύτηκε η Εθνική, αλλά με πρωταγωνιστές τους Αγραβάνη και Παππά έκανε ένα επιμέρους σκορ (13-2) και πλησίασε στους τέσσερις πόντους (65-69), στα πρώτα τέσσερα λεπτά! Ωστόσο, ό,τι έχτιζαν οι παίκτες του Μίσσα… γκρεμίστηκε από το αντιαθλητικό φάουλ του Μάντζαρη και την τεχνική ποινή στον ελληνικό πάγκο, από τα οποία κέρδισαν έξι πόντους οι Φινλανδοί για το +10 (65-75), στα μισά. Η εξέλιξη αυτή «έκοψε» τα πόδια των διεθνών, με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την ήττα με το τελικό 89-77.

Τα δεκάλεπτα: 14-23, 33-45, 52-67, 77-89

ΠΗΓΗ: sportfm