Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

Euroleague: Άλλες δύο ευκαιρίες ο Ολυμπιακός

8638840544_45dc564fe4Οι Πρωταθλητές Ευρώπης γνώρισαν την ήττα με 83-72 από την Εφές και έτσι η σειρά των play off πάει σε 4ο παιχνίδι.

Η εξέλιξη αυτή κάλλιστα μπορεί να χαρακτηριστεί ως αναμενόμενη, καθώς με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να κοντράρει τους Τούρκους.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν την επαφή στο σκορ μέχρι το 28-27, όμως στο τέλος της περιόδου, οι γηπεδούχοι έκαναν ένα σερί 10-1, με αποτέλεσμα να πάνε στα αποδυτήρια στο +9 (37-29).

Το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ήταν καταστροφικό για την ομάδα του Μπαρτζώκα, καθώς με εξαίρεση τον Λο και ανά διαστήματα τους Χάινς και Πρίντεζη, κανένας άλλος δεν μπόρεσε να βοηθήσει προς την ανατροπή.

Έτσι, η διαφορά ανέβηκε στο +17 (65-48) και παρά το γεγονός οτι οι παίκτες του Ολυμπιακού προς το τέλος του αγώνα, την έριξαν ακόμη και στους 7, δεν κατάφεραν να γλιτώσουν την ήττα με 83-72.

Πλέον η σειρά των play off πάει σε 4ο παιχνίδι, που θα γίνει την Παρασκευή το βράδυ στην Κωνσταντινούπολη.