Τρίτη, 23 Απριλίου, 2024

Euroleague: Βλέπει Λονδίνο ο Παναθηναϊκός

Euroleague-Logo-1600x1200-Wallpaper-BasketWallpapersΟι «πράσινοι» επικράτησαν 65-63 της Μπαρτσελόνα, έκαναν το 2-1 στην σειρά και θέλουν την Πέμπτη ακόμη μία νίκη για να προκριθούν στο Final Four.

Όπως δείχνει και το αποτέλεσμα του αγώνα, η αναμέτρηση στο κατάμεστο από 25.000 θεατές ΟΑΚΑ, ήταν ντέρμπι. Εξαίρεση αποτέλεσε το δεύτερο δεκάλεπτο, όταν ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ξεφύγει με 15 (29-14), όμως από εκείνο το σημείο οι Καταλανοί άρχισαν να… μαζεύουν την διαφορά.

Έτσι, στο τέλος της 3ης περιόδου όχι απλά μείωσαν, αλλά πέρασαν μπροστά, με το «τριφύλλι» στη συνέχεια να παλεύει μέχρι το τέλος να ξαναπάρει τα… ηνία του αγώνα, όμως έπεφτε πάνω στην σφιχτή άμυνα των Καταλανών.

Τον τρίποντο του Γιασικεβίτσιους, περίπου 2 λεπτά πριν το τέλος, που έκανε το 59-63, φάνηκε να δίνει προβάδισμα νίκης στους φιλοξενούμενους, όμως τότε ο Διαμαντίδης αποφάσισε πως είχε έρθει η ώρα του.

Με ένα φοβερό τρίποντο, σε συνδυασμό με το κάρφωμα του Λάσμε και την εύστοχη βολή του Γκιστ, έπαιξε καθοριστικό ρόλο στη νίκη του «τριφυλλιού» που βλέπει την πρόκριση στο Λονδίνο να απέχει μόλις μία νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-10, 38-29, 50-51, 65-63

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 14(2τρ), Ματσιούλις 5, Ούκιτς 6, Λάσμε 11 (8 ριμπ), Τσαρτσαρής 4, Διαμαντίδης 12 (2 τρ), Γκιστ 9, Μπανκς, Ξανθόπουλος, Σχορτσανίτης 4

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Σάδα, Χουέρτας, Αμπρίνες 6, Ναβάρο 17 (3 τρ), Γιασικεβίτσιους 13 (3 τρ), Ουάλας 5, Ίνγκλις, Λόρμπεκ 8, Τζαβάι 2, Τόμιτς 12