Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Euroleague: Παρά… μία Λονδίνο, ο Ολυμπιακός

8638840604_dc381992fcΟι Πρωταθλητές Ευρώπης έκαναν το 2-0 επί της Εφές, επικρατώντας με 71-53 και πλέον θέλουν μία νίκη στην Τουρκία, για να πάρουν την πρόκριση στο Final Four.

Το αποτέλεσμα του αγώνα όμως, δεν αντικατοπτρίζει απολύτως την εξέλιξη της αναμέτρησης, καθώς η Εφές τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 16-14.

Στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» έσφιξαν την άμυνά τους και κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο ημίχρονο με 35-26, επιτρέποντας στους φιλοξενούμενους να σημειώσουν μόλις 10 πόντους στην περίοδο.

Η διαφορά εκτινάχθηκε στο τρίτο και στο τέταρτο δεκάλεπτο, φτάνοντας ακόμη και +22 (69-47), πριν «κλείσει» στο +18 (71-53).

Επόμενο ματς των δύο ομάδων την Τετάρτη στην Κωνσταντινούπολη.

Ολυμπιακός: Χάινς 12, Λο 3, Άντιτς 11, Σπανούλης 15, Περπέρογλου 8, Σερμαντίνι 1, Σλούκας 5, Πάουελ 4, Πρίντεζης 7, Παπανικολάου 5.

Εφές Αναντολού: Φαρμάρ 5, Βούγιατσιτς 2, Ερντέν 3, Σιπ 7, Γκόλουμν 13, Σαβάνοβιτς 5, Λούκας 4, Γκιουλέρ 2, Μπάρατς 9.