Δευτέρα, 10 Δεκεμβρίου, 2018

EuroLeague 2018/19: Η κατάταξη

Στο 4-3 ο Παναθηναϊκός μετά την εκτός έδρας ηττα του από την Αναντολού Εφές, λίγες μέρες πριν το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό και τη δεύτερη «διαβολοβδομάδα» της EuroLeague 2018/19.

Μία μέρα μετά την εντός έδρας ήττα του Ολυμπιακού από τη Φενέρμπαχτσε, που έριξε τους Πειραιώτες στο 3-4, ο Παναθηναϊκός «λύγισε» στην Κωνσταντινούπολη από την Αναντολού Εφές και με τη σειρά του πήγε στο 4-3. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ έκανε πολύ άσχημη εμφάνιση στο πρώτο μέρος, προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο, δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε «καθαρά» (78-62) προβληματίζοντας με την απόδοσή του.

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε εκτός έδρας στην παράταση της Ζάλγκιρις Κάουνας, που γνώρισε την τέταρτη εντός έδρα ήττα της σε ισάριθμους αγώνες, με τον Σβέτισλαβ Πέσιτς να κερδίζει τον Σαρούνας Γιασικεβίτσιους και τους παίκτες του να τελειώνουν τον αγώνα με 12/23 τρίποντα! Νικηφόρα συνέχισε και η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, που πέρασε από το Μόναχο για το 7/7 στη διοργάνωση. Η βραδιά και η έβδομη αγωνιστική κλείνουν με τον αγώνα Γκραν Κανάρια – Μακάμπι Τελ Αβίβ.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 7ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Νταρουσάφακα – Αρμάνι Μιλάνο 92-98

Μπουντούτσνοστ – Μπασκόνια 99-84

Ολυμπιακός – Φενέρμπαχτσε 72-73

Ρεάλ Μαδρίτης – Χίμκι – 79-74

Αναντολού Εφές – Παναθηναϊκός – 78-62

Ζάλγκιρις Κάουνας – Μπαρτσελόνα – 85-88 (76-76 κ. α.)

Μπάγερν Μονάχου – ΤΣΣΚΑ Μόσχας – 79-93

Γκραν Κανάρια – Μακάμπι Τελ Αβίβ – 84-78

Η ΚΑΤΑΤΑΞΗ (ΣΕ 7 ΑΓΩΝΕΣ)

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ 8ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

20/11: Αναντολού Εφές – Μακάμπι Τελ Αβίβ – 19:00

Φενέρμπαχτσε – Νταρουσάφακα – 20:00

Μπάγερν Μονάχου – Ολυμπιακός – 21:30

Ρεάλ Μαδρίτης – Γκραν Κανάρια – 22:00

21/11: Χίμκι – Μπουντούτσνοστ – 19:00

ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Ζάλγκιρις Κάουνας – 19:45

Παναθηναϊκός – Μπαρτσελόνα – 21:00

Αρμάνι Μιλάνο – Μπασκόνια – 21:45

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ 9ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

22/11: Νταρουσάφακα – Αναντολού Εφές – 19:15

Ολυμπιακός – Ρεάλ Μαδρίτης – 20:45

Μακάμπι Τελ Αβίβ – Φενέρμπαχτσε – 21:05

Γκραν Κανάρια – Μπάγερν Μονάχου – 22:30

23/11: Ζάλγκιρις Κάουνας – Χίμκι – 19:45

Μπασκόνια – Παναθηναϊκός – 21:30

Μπουντούτσνοστ – ΤΣΣΚΑ Μόσχας – 21:30

Μπαρτσελόνα – Αρμάνι Μιλάνο – 22:00

By