Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Euroleague, Μπαρτσελόνα-Ολυμπιακός 60-69: Την… έπνιξε μέσα στο σπίτι της!

Η… 13η αγωνιστική της Euroleague κρύβει ένα ακόμη σημαντικό ματς για τον Ολυμπιακό που αντιμετωπίζει σε ένα παραδοσιακό ντέρμπι την Μπαρτσελόνα.

Οι ερυθρόλευκοι, οι οποίοι πέρσι είχαν γνωρίσει στην Καταλωνία μια βαριά ήττα, ταξίδεψαν χωρίς τον Δημήτρη Αγραβάνη, αλλά με ξεκούραστους τους Σπανούλη, Πρίντεζη που είχαν μείνει εκτός αποστολής από τον αγώνα κόντρα στον Κολοσσό στη Ρόδο.

Πολύ κλειστό παιχνίδι στην Βαρκελώνη χωρίς καμία ομάδα να μπορεί να ξεφύγει στο σκορ… Η πιο μεγάλη διαφορά ήταν το 14-17 με το οποίο προηγήθηκε ο Ολυμπιακός στο τέλος της πρώτης περιόδου και το 28-32 λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου.

Με την έναρξη του Β” ημιχρόνου όμως ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι και με 2 σερί τρίποντα από Σπανούλη, Παπανικολάου ξέφυγε με 30-38 για να φτάσει η διαφορά και σε διψήφιο νούμερο (35-45).

Κι από το 25′ και μετά η διαφορά κυμαινόταν σταθερά μεταξύ 8-12 πόντων με τον Ολυμπιακό να χάνει και τον Πρίντεζη (ενοχλήσεις στη μέση), αλλά να μη χάνει την ψυχραιμία του και να πανηγυρίζει μια υπερπολύτιμη νίκη.