Euroleague, Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 93-80: Πράσινη ανατροπή με απρόσμενους ήρωες

Ο Ολυμπιακός με ηγέτες τους Τίμα, Πρίντεζη ήταν φοβερός στο πρώτο ημίχρονο (41-48), όμως ο Αντετοκούνμπο ξύπνησε τον ΠΑΟ και μαζί με τον απίθανο Λεκαβίτσιους οδήγησαν το τριφύλλι στη νίκη στο μεγάλο ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής της Euroleague

Ένα 52-32 στο δεύτερο μισό του αγώνα έμελλε να ήταν εκείνο που θα «έγραφε» την ιστορία του πρώτου ντέρμπι των «αιωνίων» τη φετινή σεζόν. Ο Παναθηναϊκός ήταν ο καλύτερος της φετινης σεζόν σε αυτό το διάστημα, τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Και μάλιστα σε μια βραδιά που τα πάντα έμοιαζαν να στραβώνουν για την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ, αφού το πρώτο ημίχρονο δεν προμήνυε ανάλογη εξέλιξη.

Ο Καταλανός προπονητής τράβηξε ωστόσο δύο άσους από το μανίκι του αποδεικνύοντας ότι παίκτες που δεν… τους περιμένει κάποιος σε αυτά τα ματς, παίζουν και τον πιο καθοριστικό ρόλο. Πρώτος και καλύτερος ένας παίκτης που έχει ακούσει τα πάνδεινα. Ο Λούκας Λεκαβίτσιους ήταν «σεληνιασμένος» και πραγματοποίησε την καλύτερη του εμφάνιση με τα «πράσινα» σφραγίζοντας τη μεγάλη νίκη της ομάδας. Βέβαια εκείνος που γύρισε τούμπα το παιχνίδι ήταν ο Θανάσης Αντετοκούνμπο, ο οποίος στο τρίτο δεκάλεπτο έκανε πράγματα και θαύματα βοηθώντας τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να επιστρέψει από το -9 και να προηγηθεί με 10 πόντους! Αυτό ήταν και το καθοριστικό σημείο του ντέρμπι. Ο Τίμα από την άλλη ήταν ασταμάτητος στο πρώτο ημίχρονο, με τον Πρίντεζη να κάνει τα… πάντα για την ομάδα του αλλά να μην έχει την παραμικρή βοήθεια από τους δύο «εγκέφαλους» του Ολυμπιακού, τον Βασίλη Σπανούλη και τον Ουίλιαμς-Γκος.

Το ματς

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς όσον αφορά την παραγωγικότητα των δύο ομάδων. Φυσικά στόχος του Μπλατ ήταν να σταματήσει τη δημιουργία του Καλάθη, κάτι που κατάφερε αφού στο πρώτο δεκάλεπτο είχε μοιράσει μόνο μία ασίστ. Όσες ακριβώς και οι τελικές πάσες συνολικά του Παναθηναϊκού σε αυτό το διάστημα. Παρόλα αυτά ο αρχηγός των «πρασίνων» έκανε ότι και με την… Ζάλγκιρις με αποτέλεσμα να «ματσάρει» την έλλειψη δημιουργίας με το σκοράρισμα. Στον αντίποδα, ο Ολυμπιακός «χτύπησε» μέσα στη ρακέτα με τους Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ, ενώ βρήκε και τρία σουτ έξω από τα 6.75 μέτρα με τους Τίμα και Τουπάν.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 21-16 στο 8′ αλλά στο τελευταίο δίλεπτο δεν σκόραρε ξανά (αν και είχε καλές επιλογές) και ο Ολυμπιακός «απάντησε» με ένα σερί 7-0 για να… γυρίσει το ματς και να προηγηθεί με 23-21 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Ένα διάστημα όπου οι «πράσινοι» είχαν 7/11 δίποντα και 2/6 τρίποντα, ενώ ο Ολυμπιακός 6/11 δίποντα και 3/6 τρίποντα αντιστοίχως. Πάντως σε αντίθεση με τους γηπεδούχους, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν επτά ασίστ στην πρώτη περίοδο!

Το σερί έγινε… 9-0 για το +4 του Ολυμπιακού (21-25 στο 11′) εκ των οποίων οι επτά πόντοι να ανήκουν τον Τουπάν! Μάλιστα ο Γάλλος γκαρντ/φόργουορντ αποτέλεσε και τον «x-factor» στην άμυνα αναγκάζοντας τον Κιθ Λάνγκφορντ σε 0/5 δίποντα. Από τους γηπεδούχους εξακολουθούσε να απουσίαζε η δημιουργία, αλλά η είσοδος του Λούκας Λεκαβίτσιους έφερε… σκορ στην ομάδα και ήταν εκείνος που αποτελούσε την αξιόπιστη λύση μέχρι το 29-29 στο 13′. Όμως μία φάση έμελλε να γείρει τη πλάστιγγα στη μεριά των φιλοξενούμενων. Με το σκορ στο 31-32 ο Λάνγκφορντ χρεώθηκε με φάουλ, στη συνέχεια με τεχνική ποινή η οποία ισοδυναμούσε με το… 4ο φάουλ του!

Ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε την εν λόγω συγκυρία και πραγματοποίησε ένα επιμέρους 12-4 για να προηγηθεί με εννέα πόντους διαφορά (35-44) στο 18′. Ο Γιάνις Τίμα ήταν… άχαστος αφού τελείωσε το πρώτο μισό του αγώνα με 14 πόντους έχοντας 4/4 τρίποντα και 2/3 βολές. Εξαιρετικός και ο επίσης άχαστος Πρίντεζης με άλλους 13 πόντους (4/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ). Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να μειώσει μέχρι τους πέντε τους πόντους (41-46) λίγο πριν από το ημίχρονο (41-48) με τον Καλάθη να έχει 12 πόντους με 3/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα αλλά μόλις μία ασίστ. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι «πράσινοι» (13/21δ., 4/12τρ., 3/5β., 12ρ.) έκλεισαν το ημίχρονο με 2 ασίστ και 5 λάθη, ενώ ο Ολυμπιακός (12/20δ., 6/12τρ., 6/8β., 13ρ.) είχε 13 ασίστ!

Μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός διατηρούσε προβάδισμα οκτώ πόντων (43-51 στο 21′) με τον Τίμα να έχει 5/5 σουτ έξω από τα 6.75 μέτρα, αλλά έκτοτε…. γύρισε το «πράσινο» τσιπάκι. Με καλύτερη άμυνα και πιο στοχευμένες επιθέσεις κατάφερε να πάρει και διαφορά 10 πόντων (67-57) με ένα επιμέρους 24-6! ήταν το διάστημα όπου ο Θανάσης Αντετοκούνμπο είχε πάρει… φωτιά με 4/4 δίποντα, 2/2 βολές και ένα φοβερό κάρφωμα! Φυσικά το momentum είχε πάει σε «πράσινα» χέρια αν και ο Ολυμπιακός μπόρεσε με ένα 5-0 να κλείσει δεκάλεπτο στο -5 (67-62) το οποίο έγινε και -3 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου (67-64) δια χειρός Πρίντεζη. Και πάλι. Μπορεί ο Θανάσης Αντετοκούνμπο να αποχώρησε φορτωμένος με 4 φάουλ, αλλά οι «πράσινοι» βρήκαν και πάλι τις λύσεις που έψαχναν. Ειδικά από τη στιγμή που μόνο ο Πρίντεζης προσπαθούσε να κρατήσει την ομάδα του στο ματς. Ο Λεκαβίτσιους πήρε… φωτιά στην τελευταία περίοδο και αποτέλεσε τον πιο κρίσιμο παράγοντα για να εκτοξευθεί η διαφορά και στους 12 πόντους με αποτέλεσμα να… γραφτούν οι τίτλοι τέλους.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 41-48, 67-62, 93-80