Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Euroleague, ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Ολυμπιακός 69-65: Λύγισε στο φινάλε

Σπουδαία εμφάνιση, αλλά πρώτη εκτός έδρας ήττα για τον Ολυμπιακό που ηττήθηκε στις λεπτομέρειες στην έδρα της πανίσχυρης ΤΣΣΚΑ – Καθοριστικά τα τρία χαμένα αμυντικά ριμπάουντ στο τελευταίο λεπτό

Ο Ολυμπιακός για τρία δεκάλεπτα ήταν το αφεντικό του αγώνα, αλλά το μπάσκετ κρατά 40 λεπτά και έτσι η ΤΣΣΚΑ επικράτησε με 69-65 παραμένοντας αήττητη. Ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ ήταν καταπληκτικός με 20 πόντους (6/8τρ.). Νάιτζελ Ουίλιαμς Γκος (13π., 3ρ., 3ασ.) και Βασίλης Σπανούλης (16π., 3ρ., 6ασ.) έφεραν το παιχνίδι στην ισοπαλία κι ενώ οι Πειραιώτες έβγαλαν τρεις σερί καλές άμυνες έχασαν ισάριθμα ριμπάουντ και τον οι Ρώσοι τον… τιμώρησαν.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους δύο προπονητές να αφήνουν τους ηγέτες τους στον πάγκο (ΝτεΚολό, Σπανούλης), κάτι το οποίο ανέβασε το επίπεδο άμυνας των «ερυθρόλευκων» με αποτέλεσμα χάρη σε καλάθια των Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ να γίνει το 4-10 (6′). Η είσοδος του Ροντρίγκεθ μαζί με την παρουσία του Κλάιμπερν, άλλαξαν την εικόνα των γηπεδούχων οι οποίοι μείωσαν σε 9-10 και εν συνεχεία ισοφάρισαν σε 15-15 (11′).

Σε εκείνο το σημείο ο Σπανούλης έκανε άνω κάτω την αντίπαλη άμυνα και πότε σκοράροντας, πότε πασάροντας στον ΛεΝτέι, ο Ολυμπιακός πήρε διαφορά 9 πόντων (18-27, 16′).

Ο Ισπανός γκαρντ της ΤΣΣΚΑ δεν είχε πρόβλημα κόντρα στον Τίμα και με 14 δικούς του πόντους έκανε το 27-30 (18′).
Το πρώτο τετράλεπτο της τρίτης περιόδου ήταν ένας μικρός εφιάλτης για τον Ολυμπιακό. Οι παίκτες του Μπλατ έκαναν 5 λάθη τα οποία όλα έδωσαν καλάθια στους Ρώσους και με τον Ροντρίγκεθ να έχει 6/8 τρίποντα προσπέρασε με 43-39 (24′). Η ΤΣΣΚΑ είχε τον απόλυτο έλεγχο του ρυθμού και με καλή ψυχολογία έβαζε και δύσκολα σουτ (Κουλάγκιν, Πίτερς) και έτσι η διαφορά πήγε στο +8 (52-44 (29′).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως ο Ολυμπιακός επέστρεψε στα υψηλά στάνταρ την απόδοσή του. Τρομερή άμυνα και στην επίθεση Ουίλιαμς Γκος και Σπανούλης σκόραραν με συνέπεια κι έτσι το σκορ έγινε 61-61 (37′). Ο αρχηγός των «ερυθρόλευκων» σκόραρε με κάθε τρόπο, η άμυνα τη ΤΣΣΚΑ δεν είχε απάντηση στο μαρκάρισμά του και το παιχνίδι μπήκε στο τελευταίο λεπτό με τις ομάδες ισόπαλες. Σε εκείνο το σημείο τρία συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ της ΤΣΣΚΑ και μία βιαστική επιλογή στην επίθεση έκαναν το 66-63 με 30» για τη λήξη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Στις λεπτομέρειες κρίθηκε ο νικητής και τα 3 επιθετικά ριμπάουντ της ΤΣΣΚΑ στο τελευταίο λεπτό ήταν καθοριστικά.

Σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες υπήρχε ισορροπία των δύο ομάδων.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Σέρχιο Ροντριγκεθ σε 31:59 είχε 20 πόντους (1/5δ., 6/10τρ.), 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη κι ένα κλέψιμο.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Τουπάν, Τίμα, Παπανικολάου και Μάντζαρης δε βοήθησαν το παραμικρό.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 63-63 ο Ολυμπιακός έβγαλε τρεις άμυνες, αλλά έχασε το ριμπάουντ. Ο Κλάιμπερν με 1/2 βολή έκανε το 64-63, ακολούθησε βιαστική επιλογή του Σπανούλη, 2/2 βολές του Κλάιμπερν και άστοχα σουτ των Ουίλιαμς Γκος και Τουπάν.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Ουίλ Κλάιμπερν ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 17 πόντους, 9 ριμπάουντ, μία ασίστ, 4 κλεψίματα και 2 λάθη.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η ΤΣΣΚΑ είχε άθλια ποσοστά για εντός έδρας παιχνίδι. Ο Ολυμπιακός τα 7 λάθη της τρίτης περιόδου.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το πρώτο κάρφωμα του Ουίλ Κλάιμπερν. Πήδηξε πολύ μακριά.

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 31-35, 52-44, 69-65