Euroleague: «Βαριά» ήττα του Ολυμπιακού στο Κάουνας (94-69), χάνει τις ελπίδες πρόκρισης

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να παρουσιαστεί ανταγωνιστικός απέναντι στην Ζαλγκίρις Κάουνας, έχασε (94-69) με κάτω τα χέρια από τους πρωταθλητές Λιθουανίας και πλέον αναζητεί… θαύμα για την οκτάδα της Euroleague.

Οι «ερυθρόλευκοι» κατέρρευσαν στο δεύτερο ημίχρονο και γνώρισαν τη συντριβή με 94-69 από τη Ζαλγκίρις, πέφτοντας στο 9-14 και κοιτώντας πλέον την οκτάδα με το… κιάλι. Στα άλλα αρνητικά του ματς, οι τραυματισμοί των Βασίλη Σπανούλη και Τέιλορ Ρότσεστι, οι οποίοι καθηλώθηκαν στον πάγκο σχεδόν σε όλο δεύτερο 20λεπτο.

Από το… ναυάγιο των Πειραιωτών διασώθηκαν οι Βεζένκοβ και Ρούμπιτ με 15 και 10 πόντους αντίστοιχα, με τον Μιλουτίνοφ να είχε 8π. και 13 ριμπάουντ, ενώ το ντεμπούτο του με την ερυθρόλευκη φανέλα και στην Ευρωλίγκα έκανε ο 17χρονος Αλέξανδρος Νικολαΐδης. Οι Λιθουανοί, που είχαν 14/22 τρίποντα και πήγαν επίσης στο 9-14, μέτρησαν έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Μιλάκνις να ήταν πρώτος σκόρερ με 19π.

Με ένα λάθος έκλεισε η Ζάλγκιρις το πρώτο μέρος (!) την ώρα που ο Ολυμπιακός μετρούσε πέντε στο πρώτο δεκάλεπτο και έξι έως το ημίχρονο. Στην ανάπαυλα οι γηπεδούχοι μετρούσαν 11 ριμπάουντ και ο Μιλουτίνοβ εννέα, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/17 τρίποντα με τον Σπανούλη να έχει 1/6.

Στο τέλος της βραδιάς οι Λιθουανοί είχαν 14/22 σουτ από την περιφέρεια (64%), μόλις οκτω λάθη και 20 τελικές πάσες, με τον Μπαρτζώκα να βλέπει τους δικούς του παίκτες να σουτάρουν με 23% πίσω από τη γραμμή των 6μ.75 και να έχουν 14 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 46-37, 94-69

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Γιασικεβίτσιους): Γουόκαπ 12 (2 τρίποντ, 5 ασίστ), Ρίβερς 12 (4/5 τρίποντα, 2 κλεψίματα), Λεκαβίτσιους 11 (5/5 σουτ), Χέιζ 2 (1/5 σουτ), Βένσκους, Γιανκούνας 1, Λουκοσιούνας, Μιλάκνις 19 (2/3 δίποντα, 5/7 τρίποντα), Γκέμπεν 12 (5/7 δίποντα, 2/3 βολές), Γιοκουμπάιτις 7 (6 ασίστ), ΛεΝτέι 7 (6 ριμπάουντ), Ουλανόβας 11 (2 τρίποντα, 6 ασίστ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ρότσεστι 6 (1), Μπάλντγουιν 9 (3 ασίστ), Πολ 7 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Νικολαΐδης, Κόνιαρης 2 (1/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα), Σπανούλης 5 (1/6 τρίποντα, 4 ασίστ), Μιλουτίνοβ 8 (3/5 δίποντα, 2/2 βολές, 13 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 15 (4/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/5 βολές), Παπανικολάου 3 (1/6 σουτ), Ρούμπιτ 10 (1), Έλις 4