Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Euroleague, Ζαλγκίρις-Παναθηναϊκός 82-69: Έγινε η χαρά του κάθε γηπεδούχου

Για πρώτη φορά μετά από καιρό ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που μπήκε με… αέρα σε εκτός έδρας ματς και στα πρώτα 3 λεπτά βρέθηκε να προηγείται με 0-9, για να απαντήσουν οι γηπεδούχοι μειώνοντας σε 4-9, ωστόσο ο Παπαπέτρου κράτησε τη διαφορά στους 7 κι ο ΓιασικεβίτσιοΥς πήρε το πρώτο του τάιμ άουτ πολύ νωρίς.

Ο ΠΑΟ συνέχισε να παίζει τρομερή άμυνα υποχρεώνοντας την Ζαλγκίρις να μείνει στους 13 πόντους στην Α” περίοδο (13-19) και με δύο καλάθια του Παπαγιάννη έστειλε τη διαφορά στους 10 (16-26) στο 11’30». Μόνο που οι πράσινοι έχασαν το… μυαλό τους στο επόμενο τετράλεπτο και η Ζαλγκίρις έτρεξε το δικό της σερί 11-0 για να περάσει για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (27-26).

Παρόλο που στην εξίσωση του αγώνα μπήκε και ο κόσμος, οι πράσινοι απάντησαν άμεσα και με σπουδαία καλάθια από τον Παππά και τον Μήτογλου έχτισαν ξανά μια διαρορά 6 πόντων (29-35) στο 17’40» για να κλείσει το ημίχρονο στο 33-37.

Αντίστροφως ανάλογη η εκκίνηση των πράσινων στο Β” ημίχρονο καθώς έμειναν άποντοι για περισσότερα τρία λεπτά και η Ζαλγκίρις με δύο τρίποντα (ένα άμεσο κι ένα έμμεσο) προηγήθηκε με 41-37 για να μεγαλώσει το σερί της στο 11-0 με τρίποντο του Γουάιτ που διαμόρφωσε το 44-37 στο 24’10» με τον Πιτίνο να καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ.

Ούτε αυτό όμως στάθηκε ικανό για να αλλάξει την εικόνα του ΠΑΟ που βρέθηκε στο -9 (46-37) μη έχοντας σκοράρει στην 3η περίοδο μετά από 5 λεπτά για να βρει τελικά το στόχο ο Κιλπάτρικ (46-39)! Αυτό το καλάθι αφύπνισε τους πράσινους που με σερί 2-7 έφεραν τη διαφορά στο καλάθι στο 27′ και η 3η περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 52-51!

Πάλι όμως έκανε κακό ξεκίνημα στη Δ” περίοδο και με ένα γρήγορο 7-0 η Ζαλγκίρις προήγθηκε με 59-51 στο 32’30»! Η διαφορά πλέον κυμαίνεται από τους 9 (65-56) έως τους 6 πόντους (65-59) με τον ΠΑΟ να πετά τις ευκαιρίες που είχε για να μειώσει ακόμη περισσότερο… Στο 37′ αποβλήθηκε με 5 φάουλ ο Γκιστ και η Ζαλγκίρις με σερί 11-2 έφτασε στο 76-61 καθαριζοντας τον αγώνα!